A study on the nature and frequency of the interaction and the factors affecting interaction in language classrooms
Dil sınıflarındaki etkileşimin niteliğini, sıklığını ve etkişelimi etkileyen faktörleri araştırma çalışması
- Tez No: 228460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı dil sınıflarındaki etkileşimin niteliğini ve sıklığını ve etkileşimi etkileyen faktörleri araştırmak ve tanımlamaktır. Bu nitel çalışma, Türkiye'nin Ankara ilinde bulunan özel bir dil kursunda gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın örneklemi altı öğretmenden oluşmuştur. Çalışmanın verisi, video kamera, görüşme ve demografik bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. İşlenmemiş verinin karmaşıklığıyla başedebilmek için, ilk olarak tüm veri sürekli kıyaslama analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. İkinci olarak, tüm bulgular bir bütün halinde tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır. Sonuçlar, öğretmen konuşma süresinin öğrencilerinkinden daha fazla olduğunu ve öğretmenlerin, ortalama dersin üçte birini düz anlatım yaparak harcadıklarını göstermiştir. Bunu yanısıra, öğretmenlerin yaklaşık dersin 3 % soru sorarak harcadıkları ve üst düzey sorulara oranla alt düzey soruları daha fazla sordukları gözlemlenmiştir. Yine, sonuçlar, öğretmen tarafından başlatılan etkileşimin, öğrenci tarafından başlatılan etkileşimden daha fazla olduğu ve hem öğretmen hem de öğrenci tarafından başlatılan etkileşimin, öğrenciler arasındaki etkileşimden daha fazla olduğunu açığa çıkarmıştır. Ayrıca, erkek öğrencilerin kız öğrencilere oranla öğretmenle daha fazla etkileşimde bulunduğu ve daha fazla öğretmenle etkileşim başlattığı gözlemlenilmiştir. Son olarak öğretmenlerin, erkek öğrencileri kız öğrencilerden daha fazla eleştirdiği bulunmuştur. Bunların yanısıra, dil sınıflarındaki etkileşimin sıklığına ilişkin sonuçlar, dil sınıflarındaki etkileşimin niteliğine ilişkin sonuçlar, öğrencilerin etkileşimi başlatmak için en fazla ?doğrudan cevabı ya da düşüncelerini yüksek sesle söyleme? yöntemini kullandıklarını göstermiştir. Ayrıca, öğrenciler etkileşimi en fazla dersin konusuyla ilgili soru sormak amacıyla başlatmıştır. Dahası, öğretmenlerin etkileşimi başlatmak için en fazla ?tüm sınıfa hitap etme? yöntemini kullandıklarını göstermiştir. Son olarak, öğretmenler öğrenciyle etkileşim kurma aracı olarak en fazla soru sorma tekniğini kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to describe and explore the nature and frequency of the interaction and the factors affecting interaction in language classrooms. This qualitative study was conducted in a private language course in Ankara, Turkey. The sample consisted of 6 teachers. The data were collected through video-camera, semi-structred interview and demographic information log. To tackle the complexity of the raw data, data were first subjected to constant comparison analysis. Second, all results were tabulated and interpreted. The results indicated the amount of teacher talk outweighed student talk and teachers spent on average one third of the lesson on lecturing. Besides, it was observed teachers spent approximately 3 % of the lesson on questioning and teachers ask more low-level questions than high-level questions. In addition, the results revealed teacher-initiated interaction outweighed student-initiated interaction and both teacher-initiated and student-initiated interactions outweighed student-student interaction. It was also observed male students interact with teacher more than females. Lastly, the results indicated teachers criticized males more than females. In addition, the results about the nature of interaction indicated students used the method of ?shouting the answer or idea directly? most as the way of initiating interaction with teacher. Furthermore, they had most interaction with teachers so as to ask questions related to the lesson. Also, the results showed the teachers used the method of ?addressing the whole class? as the way of initiating interaction with students. Finally, the teachers used the questioning strategy most as a means of initiating interaction with students.