Edward Albee's drama under the influence of Samuel Beckett
Samuel Beckett'in etkisi altında Edward Albee'nin tiyatrosu
  1. Tez No: 228462
  2. Yazar: HALE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL NORMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Edward Albee varoluşçu kaygılar içeren Samuel Beckett'in Absürd Drama'sından etkilenmiştir. Albee, belirsizlik, yabancılaşma ve özgürlük sorununu dramatize ederken Beckett'in yolundan gitmektedir. Albee karakterlerinin oturmuş kimlikleri yoktur, ve kimlik problemlerinden dolayı acı çekmektedirler. Öteki kavramı bu belirsizliği arttırmaktadır. Varoluş karmaşası, gerçekten var olup olmadıkları, bu karakterler için başka bir problem oluşturmaktadır. Hayatları yanılsamalara dayalıdır ve gerçekle hayal arasındaki çizgi kaybolmuştur. İnsanoğlunun kendine ve ötekilere yabancılaşması, Albee'nin ilgilendiği diğer bir varoluşçu temadır. Yabancılaşma, kısmen iletişim kopukluğundan kaynaklanmaktadır, ve bunun sonucunda da yabancılaşmış benlik kendi durumuna hapsolmuştur. Özgürlük, sadece kendi başlarına, birçok farklı seçeneğin arasından birini seçerken karakterleri kaygıya sevk ettiğinden, ve özgür seçimlerinden dolayı da onları sorumlu kıldığından, karmaşık bir soru haline gelmektedir. Bundan dolayı, karakterler edilgen özneler olmayı seçmeye eğilimlidirler ki bu da aslında başka bir seçimdir. Albee bir eleştirmen olduğundan, Beckett'in absürd fikirlerini genişletmekte ve Absürd Drama'yı kendi sosyal kaygılarını açıklamak için kullanmaktadır. Eleştirisinin hedefleri maddecilik, değerlerin kaybolması ve kopuk insan ilişkileridir. Yazar bu noktalarda düzeltmeye gidilmesi için izleyicisini zorlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Edward Albee is influenced by the Absurd Drama of Samuel Beckett whose works involve existential concerns. Albee follows Beckett?s traces in the dramatization of uncertainty, alienation and the question of freedom. Albee?s characters do not have fixed identities, and they suffer from their identity problems. The notion of Other enhances this uncertainty. The ambiguity of existence, whether they really are or not, presents another problem for these characters. Their lives are based on illusions, and the line between the reality and fantasy is absent. Alienation of the human being from the self and the others is another existential theme that Albee deals with. Alienation is partly caused by lack of communication, and as a result, the isolated self is entrapped in his own condition. Freedom becomes a confusing question in his works as it makes the characters anxious while choosing one option among various others on his own, and as it renders the characters responsible for their free choices. So, the characters tend to be passive agents in life, which is in fact another choice. Albee extends Beckett?s absurdist ideas and adopts the Absurd Drama to highlight his social concerns as he is also a social critic. The targets of his criticism are materialism, loss of values and broken human relationships. The playwright challenges the audience for a reform on these points.