A disappearing community: Crimean Karaites
Kaybolmakta olan bir halk: Kırım Karayları
- Tez No: 228463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezin amacı Kırım Karaylarının son durumunu incelemektir. Kırım Yarımadasında 800, dünyada toplamda 2,000 kişilik nüfusuyla bu halk, en küçük topluluklardan biridir. Ne var ki, kültürel canlanma projeleri başlatarak asimilasyona karşı koyabilmeye çalışmaktadırlar. Bu tez Kırım Karaylarındaki kültürel yozlaşmayı incelemekte ve bu asimilasyona neden olan unsurları analiz etmektedir. Kültürel canlanma gayretlerine rağmen Kırım Karayları'nın yok olmakta olan bir topluluğu meydana getirdiği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the current situation of the Crimean Karaites. This community is one of the smallest gruops with a population of 800 in the Crimean Peninsula and 2,000 in total all around the world. However, they try to resist assimilation via launching a cultural revival project. This thesis studies the cultural loss among the Crimean Karaites and analyzes the factors leading to assimilation. It is argued that despite their efforts of cultural revival, Crimean Karaites constitute a disappearing community.