Turkey's asylum dilemma and process of EU harmıonization
Türkiye'nin sığınma politikası çıkmazı ve Avrupa Birliği uyum süreci
- Tez No: 228465
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Türkiye, Mültecilerin Statüsüne yönelik 1951 Cenevre Sözleşmesine taraf olan, ve bu Sözleşmede sunulan `coğrafi çekince' seçeneğini kabul eden ve günümüzde bu kısıtlamayı hala saklı tutan az sayıdaki devletlerden biridir. Ancak, Avrupa Birliğine uyum sürecinde Türkiye'nin sığınma politikasını değiştirmesi beklenmektedir. Türkiye 1999 Helsinki Zirvesi'nde Avrupa Bilriğine aday ülke ilan edilmiş ve bu çerçevede Avrupa Bilriği Sığınma Müktesebatını uyumlaştırmayı ve 1951 Sözleşmesi'nden gelen coğrafik kısıtlamasını kaldırmayı taahüt etmiştir.Bu tez çalışması Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde Türkiye'nin uyumlaştırması beklenen Avrupa Birliği Sığınma Müktesebatı ve uygulamalarına genel bir bakış sunmak amacıyla Avrupa Birliği Ortak Sığınma Politikasını analiz etmektedir. Bu tez çalışması Avrupa Birliği Ortak Sığınma Politikasını analiz ederek Avrupa Birliği Ortak Sığınma Politikası'nın Türkiye'nin mevcut sığınma politikasına olası negatif ve pozitif etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey has been one of the few countries that signed the 1951 Convention relating to the Status of Refugees with the provision of maintaining geographical limitation to that of offering protection only to European nationals. This is, however, expected to change as Turkey heads towards EU membership. Since 1999, Turkey has been declared as a candidate country to the European Union (EU), in the Helsinki Summit. It is expected to adopt EU Asylum Acquis into its legislation and to lift the geographical limitation of the1951 Geneva Convention.This study aims to analyze EU?s Common Asylum Policy in order to present a comprehensive overview to EU Asylum Acquis and practices that are expected to be adopted by Turkey during the pre-accession process. The aim of this thesis is to analyze deficiencies of European Common Asylum Policy and its potential positive and negative effects on Turkey?s asylum policy.