Investigation of the change in sixth grade students' problem solving abilities, attitude towards problem solving and attitude toward mathematics after mathematics instruction based on Polya's problem solving steps
Polya?nın problem çözme adımlarına dayalı matematik öğretiminden sonra altıncı sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri, problem çözmeye karşı tutumları ve matematiğe karşı tutumlarındaki değişimin incelenmesi
- Tez No: 228466
- Danışmanlar: DR. MİNE IŞIKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Teaching mathematics is now gaining more importance, as the new elementary mathematics school curriculum has been adapted to Turkish Educational System. One of the main goals of the curriculum reform is to increase elementary school students' problem solving abilities in mathematics (Koç, Işıksal & Bulut; 2007). In this study, the aim is to investigate the change in sixth grade students' problem solving abilities, attitude towards problem solving and attitude toward mathematics after mathematics instruction based on Polya's problem solving steps. The sample of this study consisted of 53 sixth grade students from an elementary school in Istanbul. The participants consist of a class selected conveniently among all the sixth grade classes in the school. In these selected classes, mathematical problems are solved according to the Polya's problem solving steps by following different problem solution techniques during the semester.At the end of this study, the three main results were found: 1) Instruction based on Polya's step has significantly affected students' problem solving abilities in a positive way, 2) students' attitudes towards problem solving has changed in a positive way, 3) students' attitudes towards mathematics is enhanced by the instruction based on Polya's problem solving steps.
Özet (Çeviri)
Matematik öğretimi yeni ilköğretim matematik dersi programının tasarlanıp uygulanmaya başlanması ile daha bir önem kazanmıştır. Programdaki değişimin önemli hedeflerinden birisi de; öğrencilerin matematiksel problem çözme ve problem oluşturabilme yeteneklerini arttırmaktır (Koç, Işıksal, & Bulut; 2007). Bu çalışmanın amacı Polya?nın matematik adımlarına dayalı matematik öğretiminin 6. sınıf öğrencilerinin problem çözme yeteneklerindeki, problem çözmeye yönelik tutumlarındaki ve matematiğe yönelik tutumlarındaki değişimi incelemektir. Bu çalışmanın örneklemini İstanbul?daki bir ilköğretim okulunun6. sınıflarından seçilen 53 öğrenci oluşturmuştur. Bu sınıfta çalışmanın sürdürüldüğü 17 hafta boyunca problem çözümünde Polya?nın metodu kullanılmıştır.Bu çalışmanın sonunda 1) Öğrencilerin matematik problemlerini çözme becerilerinde önemli bir artış olduğu, 2) Polya?nın adımlarına dayalı matematik öğretiminin öğrencilerin problem çözmeye yönelik tutumlarını arttırdığı, ve 3) matematiğe karşı olumlu tutum geliştirmelerinde olumlu rol oynadığı bulunmuştur.