Fen bilimleri dersinde sanat entegrasyonunun altıncı sınıf öğrencilerinin yaratıcılıklarına ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of arts integration in science lesson on sixth grade students' creativity and motivation to learn science
  1. Tez No: 932487
  2. Yazar: FUNDA ÇETECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR GÜLER, PROF. DR. FERHUNDE KÜÇÜKŞEN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Güncel öğretim programları disiplinler arası öğrenme yaklaşımlarının önemi üzerinde durmaktadır. Bu yaklaşımlar, fen bilimleri derslerini farklı disiplinlerden elde edilen öğrenmelerle zenginleştirerek daha nitelikli bir öğrenme deneyimi sunmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda öğrencilere bu yaklaşımlar yoluyla girişimcilik, iş birliği, yaratıcılık, eleştirel düşünme, empati vb. becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, fen öğrenme sürecinde disiplinler arası etkileşim sağlanan uygulamalardan birisi olan sanat entegrasyonuna yönelik geliştirilen etkinliklerin, öğrencilerin yaratıcılıkları ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına etkisini incelemektir. Araştırma, paralel karma desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcı grubunu, Zonguldak ilindeki bir devlet okulunda öğrenim gören 25 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu kapsamda altıncı sınıf fen bilimleri derslerine yönelik araştırmacının kendisi tarafından fen-sanat etkinlikleri geliştirilmiş, geliştirilen etkinliklerin dersin ilgili ünitelerinde uygulanması sağlanmış ve uygulama bir dönem boyunca sürmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak yaratıcılık ve motivasyon ön test- son test ölçekleri ile yarı yapılandırılmış ön görüşme ve son görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmada fen sanat entegrasyonu uygulamaları ile öğrencilerin, problem çözme süreçlerinde daha aktif oldukları, çevreyle etkileşimlerinin arttığı, yeni fikirlere karşı heyecan duydukları, girişimci, yaratıcı ve iç motivasyonları yüksek özelliklere sahip bireyler haline geldikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonunda fen-sanat entegrasyonu ile etkinlikler ve çalışma yaprakları hazırlanmış, böylece hem öğretmenler için öğretim materyalleri oluşturulmuş hem de öğrencilerin, etkinliklerin uygulanmasının sonucunda yaratıcılıklarında ve motivasyonlarındaki değişimlere ilişkin bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Current curricula emphasize the importance of interdisciplinary learning approaches. These approaches aim to enrich science courses with learning experiences derived from various disciplines, thereby providing a more comprehensive and high-quality educational experience. Additionally, they seek to equip students with skills such as entrepreneurship, collaboration, creativity, critical thinking, and empathy. The purpose of this study is to examine the impact of activities developed for arts integration—one of the interdisciplinary interaction applications in science learning—on students' creativity and motivation toward science learning. The study was conducted using a parallel mixed-methods design. The participant group consisted of 25 sixth-grade students enrolled in a public school in Zonguldak. Within this scope, the researcher developed science-art activities tailored to sixth-grade science courses, implemented these activities in the relevant course units, and carried out the application over one academic term. Data were collected using pre- and post-tests measuring creativity and motivation, as well as semi-structured pre- and post-interview questions. The findings of the study indicate that science-art integration activities enhanced students' active participation in problem-solving processes, increased their interaction with their environment, fostered excitement toward new ideas, and contributed to the development of entrepreneurial, creative, and intrinsically motivated individuals. At the conclusion of the study, activities and worksheets integrating science and art were developed, providing instructional materials for teachers. Additionally, findings regarding changes in students' creativity and motivation as a result of these activities were presented.