Devlet Memurları Kanunu kapsamında kamu görevliliğine giriş
The recruitment of public employees in the scope of public servants? code
  1. Tez No: 228490
  2. Yazar: MUSTAFA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Kamu görevliliğine giriş, kamu hizmetlerinde çalışmak isteyen herkesi ilgilendiren bir konudur. Kamu görevliliğine alınma bir haktır. Anayasanın 128.maddesinin 2.fıkrası, kamu görevliliğine alınacakların niteliklerine ve atanmalarına ilişkin düzenlemelerin kanunla yapılması gerektiğini belirterek bu hakkı güvence altına almıştır. Ancak, uygulamada Anayasanın 128.maddesinin 2.fıkrasının anlaşılmaması sorunlara neden olmaktadır.Uygulamada soruna neden olan bir başka konu, kamu görevliliğinin kapsam ve sınırlarının belirsizliğidir. Bu duruma, Türk personel rejimindeki düzenlemelerin yetersiz kalması neden olmaktadır. Doktrinde kamu görevliliğinin kapsam ve sınırları konusunda bir görüş birliği olmadığı gibi, Anayasa Mahkemesi içtihatları da konuyu sistemli bir şekilde açıklama yoluna gitmemiştir. Kamu görevliliğinin ve Anayasanın 128.maddesinin sistematik bir şekilde açıklanması, kamu görevliliğine girişteki sorunların giderilmesi için gereklidir.Devlet Memurları Kanununa göre, kamu hizmetleri; memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler eliyle gördürülür. Geçici personel ve işçiler, Anayasanın 128.maddesi anlamında ve idare hukuku esaslarına göre kamu görevlisi sayılamaz. Sözleşmeli personelin Anayasanın 128.maddesi kapsamında ?diğer kamu görevlisi? sayılıp sayılmayacağı ise tartışmalı olmakla birlikte ağırlıklı görüş bu personeli kamu görevlisi olarak kabul etmektedir.Bu çalışmada, Devlet Memurları Kanunu kapsamında kamu görevliliğine girişe ilişkin düzenlemeler incelenerek sorun oluşturduğu düşünülen konulara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Bu yapılırken çalışma üç bölüm halinde ele alınmıştır. İlk bölümde kamu hizmeti, kamu görevlisi gibi temel kavramlar ile kamu görevliliğine girişte Anayasal ilkeler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Devlet Memurları Kanunundaki istihdam şekillerine ilişkin düzenlemeye uygun olarak Devlet memurluğuna giriş ve son bölümde de sözleşmeli personel incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The recruitment of public employees is of concern for anyone who is interested in working in public services and employments. Recruitment to public service is a right. The paragraph 2 of the Article 128 in the Turkish Constitution guarantees this right, stipulating that the regulations concerning the qualifications and appointments of public employees shall be made by the law. Despite this stipulation, there are problems in practice resulting from the lack of understanding the scope of the legality.Another problematic point in practice is the ambiguity of the scope and limits of public employment. This results from the incompetence of the regulations in the Turkish personnel legislation. There is not agreement on the scope and limits of public employment in the doctrine. Further, the practices of the Constitutional Court do not bring any systematic explanation to this problem. It is required to explain systematically the Article 128 of the Constitution and the scope of public employment so as to be able to solve the problems in the recruitment of public employees.The Public Servants? Code covers four modes of recruitment to public services: public servants, contracted personnel, temporary personnel and public workers. Temporary personnel and public workers do not constitute public employees in accordance with the Article 128 of the Constitution and with the principles of the administrative law. It is disputable whether the contracted personnel can be considered as ?the other public employees? in accordance with the Article 128 of the Constitution; however, there is an overwhelming tendency to involve these personnel in the scope of public employees.This study investigates the regulations concerning the recruitment of public employees in accordance with the Public Servants? Code, and intends to suggest solutions to the dimensions that are considered to be problematic. For this purpose, the study is divided into three parts. The first part covers basic concepts such as public service and public employee and the Constitutional principles of admission to public service. The second part examines the recruitment of public employees in accordance with the modes of recruitment set in the Public Servants? Code. The final part is about the recruitment of contracted personnel.