The analysis of Turkish foreign policy under justice and development party government in the post-9/11 world
11 Eylül sonrasında Adalet ve Kalkınma Partisi yönetiminde Türk dış politikasının analizi
  1. Tez No: 228496
  2. Yazar: OĞUZHAN YANARIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK OĞUZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleşen feci saldırılar, eskisinden daha fazla kişinin İslam'ın Batı ve batılı değerler ile çatışma halinde olduğuna inandığı yeni bir dönemin başlangıç sinyalini verdi. Türkiye'deki İslami siyasi kimlik geleneksel olarak Batı ve batılılaşma karşıtlığı üzerine kurulmuş olmasına rağmen Türk İslamcıları ile batılı değerler arasındaki yakınlaşma ironik olarak tam da bu dönemde gerçekleşti. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) kuruluşu ve yükselişi pek çok gözlemci tarafından İslamcıların Batı'ya yaklaşımlarındaki bu dönüşümün bir kanıtı olarak görülmekte.Bu tez sistemik etkileşimin kimlik oluşumu, çıkar inşaası, ve buna bağlı olarak AK Parti yönetimindeki Türkiye'nin dış politika davranışları üzerindeki etkisini konstrüktivist lenslerle değerlendirmekte. Bir başka deyişle, 11 Eylül sonrası dünyada değişen uluslararası normların sorgulandığı, Doğu-Batı algılamalarının yeniden değerlendirildiği ve kimliklerin yeniden oluşturulduğu uluslararası ortamı bağımsız değişken olarak almakta. Diğer taraftan ise AK Parti yönetimindeki Türkiye'nin ve diğer uluslararası aktörlerin kimliklerini, çıkarlarını ve davranışlarını bağımlı değişken olarak incelemekte.
Özet (Çeviri)
The disastrous attacks on 11 September 2001 signalled the beginning of a new era within which more people believe that Islam is in conflict with the West and western values. Although the Islamic political identity was traditionally based on opposition to the West and the westernization in Turkey, rapprochement between the Turkish Islamists and western values occurred ironically in the same era. The establishment and the rise of Justice and Development Party (JDP) are seen by many observers as an evidence of this transformation in the position of Islamists towards the West.This thesis evaluates the impact of systemic interactions on the identity formation, interest construction, and thus foreign policy behaviours of JDP-led Turkey through constructivist lenses. In other words, it takes the changing international environment in the post 9/11 world as independent variable, within which international norms are interrogated, East-West perceptions are reconsidered and identities are reconstructed. On the other hand, it takes identity, interests and behaviors of JDP-led Turkey and other international actors as dependent variables.