The sinews of war: Turkey, chromite, and the Second World War
Savaşın enstrümanları: Türkiye, kromit, ve İkinci Dünya Savaşı
- Tez No: 228497
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR BİLGE CRİSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
This thesis is an historical narrative examining the role of Turkish trade in chromite ore during the Second World War. It primarily seeks to understand how this trade impacted Turkey's status as a neutral power while also looking at how this trade affected Turkish-American relations.In addition to a survey of the secondary literature, substantial amounts of primary source documents in the US National Archives from the US Departments of State and Interior as well as the Office of Strategic Services (OSS) were used.This thesis argues that Turkish statesmen successfully used trade in chromite as a bargaining tool to maintain Turkish neutrality throughout the war. It also argues that British and American efforts to monopolize chromite trade and block German access to the ore largely failed.
Özet (Çeviri)
Bu tez, Türkiye?nin İkinci Dünya Savaşı sırasındaki rolünü inceleyen bir tarih anlatısıdır. Tezin başlıca amacı, bu ticaretin tarafsız bir güç olarak Türkiye?nin statüsünü ve bu arada Türk-Amerikan ilişkilerini nasıl etkilediğini anlamaya çalışmaktır.Yardımcı literatürün yanı sıra, Amerikan Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları ve Stratejik Hizmetler Dairesinde (OSS) bulunan Amerikan Ulusal Arşivlerindeki ciddi sayıda kaynak doküman da incelenmiştir.Bu tez, Türk devlet adamlarının savaş süresince Türkiye?nin tarafsızlığını korumak amacıyla kromiti başarılı bir biçimde bir pazarlık aracı olarak kullandıklarını savunmaktadır. İngiliz ve Amerikalıların kromit ticaretini tekelleştirilmesi ve Almanların bu madene ulaşmalarını engelleme yönündeki çabalarının büyük oranda başarısızlıkla sonuçlandığı tezi de ayrıca ele alınmıştır.