The effect of three different types of corrective feedback on writing performances of English language learners
Üç farklı tür hata düzeltmesinin İngiliz dili öğrencilerinin yazım performansları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 228511
  2. Yazar: SİBEL EYLENEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma yabancı dil öğrenen öğrencilerin yazım becerilerini geliştirmekte üç farklı tür hata düzeltme tekniğinin etkisini ölçmeyi amaçlamıştır. Bu çalışma TOBB Ekonomı ve Teknoloji üniversite Yabancı Diller Bölümündeki üç B düzeyi sınıf üzerinde uygulanmıştır ve üç tür farklı hata düzeltme yöntemi öğrencilerin genel yazım yetenekleri üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla kullanılmıştır.Bu amaçla TOBB Ekonomi ve Teknoloji üniversitesi, hazırlık okulundan 68 tane öğrenci çalışmaya katılmıştır. Veriler nicel ve nitel veri toplama araçları ile toplanmıştır. Öntest, son test, ve haftalık kompozisyon ödevlerinin notları nicel verileri oluştururken, öğrenciler ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ise nitel verileri oluşturmuştur.Nicel verilerin analizinin sonucu özellikle öntest ve son test karşılaştırmaları üç farklı tür hata düzeltme dönütüne tabi tutulan öğrencilerin notlarının önemli ölçüde birbirlerinden farklı olmadığını göstermiştir. Bunun yanı sıra haftalık ödev grafikleri dikkatle incelendiğinde `hata kodlama' biçiminde verilen dönütün faydası hakkında yakın bir gözlem şansı vermiştir. Bu tarz geribildirim alan öğrenciler birçok haftada diğer grup öğrencilerin daha yüksek not almışlardır.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating the effects of three different types of error correction feedback on foreign language students. This study is conducted in the Department of Foreign Languages at TOBB ETU in three B level clasess and three different error correction techniques are used to mesaure the effectiveness of each one on general writing success of the students.For this purpose, 68 preparatory school students at TOBB ETU participated the study. The data were collected through quantitative and qualitative data collection instruments. The pre-test and post test results as well as the grades of weekly regular writing assignments provided the quantitative data. The qualitative data came from the semi-structured students interviews.The analysis of the quantitative data, especially the comparison of the pre-test and post-test, indicated that the students who received three different types of feedback didn?t score significantly different from each other. However, a close scrutiny of the analysis of the grades of weekly writing assignments give important insight about the usefulness of the coded type of feedback as the students getting that type of feedback outperformed the others in most of the weeks.The analysis of the semi-structured interviews has shown that the students prefer more salient corrective types of feedback.