Comprehensive written corrective feedback: Effects on l2 syntactic accuracy and complexity in writing
İkinci dilde yazmada kapsamlı yazılı düzeltici geri bildirimin sözdizimsel doğruluk ve karmaşıklık üzerine etkileri
- Tez No: 569524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HANDE UYSAL GÜRDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bir ön test-müdahale-son test-gecikmeli son test tasarımını kullanan yarı-deneysel olan mevcut çalışma iki farklı tipte, kapsamlı (odaklanmamış) yazılı düzelteci geri bildirimi stratejisinin etkilerini araştırmayı amaçlamıştır: Hem kısa vadede hem de uzun vadede doğrudan düzeltici geribildirim ve metadilbilimsel açıklamaları. Hazırlık okulunda yazma derslerine kayıtlı yaşları 18-23 arasında değişen ve İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 90 Türk öğrenci çalışmanın katılımcılarını oluşturmuştur. Katılımcıların ikinci yabancı dil yeterlilik seviyelerini kontrol etmek ve bu seviyenin homojen olduğundan emin olmak için, birinci haftada, ilk olarak Hızlı Yerleştirme Testinin (HYT) kalem ve kâğıt versiyonu verilmiştir. Öğrencilerin dil seviyesine karar vermek için Geranpayeh'in (2003) rehberi kullanılmıştır. 60 üzerinden 40 - 47 arasında değişen puanlara sahip olan öğrenciler (yani, Geranpayeh (2003)' e göre üst-orta seviye), yazılı metinlerde sözdizimsel doğruluğu ve karmaşıklığı ölçmek için kullanılan IELTS Yazma Görev 2 testi için seçilmiştir. Bu bilgi, öğrencilerin yazılı doğruluk ve karmaşıklıkları bakımından homojenliğini sağlamak için kullanılmıştır. Bu bağlamda, homojen olan öğrenciler: yalnızca içerik, yazım ve organizasyon hakkında geribildirim veren dilbilgisi hataları konusunda görüş bildirmeyen kontrol grubu (n = 30), dilbilgisi hataları hakkında geri bildirim alan doğrudan düzeltici geribildirim (n = 30) ve metadilbilimsel açıklamaları (n= 30) olmak üzere üç gruba ayrılmışlardır. Kontrol süresi beş hafta sürmüştür. Bütün katılımcılar her hafta sınıfta tartışmacı bir kompozisyon yazmış ve onu teslim etmişlerdir; araştırmacı öğretmen her gruba belirtilen geri bildirimleri sağlamıştır. Daha sonra öğrencilerden düzeltilmiş metinlerini gözden geçirmeleri istenmiştir. 6. haftanın 1. oturumunda son test yapılmış; 6. ve 7. haftalarda yazı üzerine çalışma yapılmamıştır. 8. haftada, gecikmeli son test uygulanmıştır. Sözdizimsel doğruluğu değerlendirmek için, aşağıdaki formül kullanılmıştır: [sözdizimsel hataların toplam sayısı / toplam sözcük sayısı] x 100. Ayrıca, sözdizimsel karmaşıklığı hesaplamak için,“Web tabanlı L2SCA: Tek Mod”başlıklı Lu'nun (2010) web tabanlı L2 Sözdizimsel Karmaşıklık Çözümleyicisi kullanılmıştır. Bu çalışmada 14 endeksten 10'u analiz edilmiştir. Bu on sözdizimsel karmaşıklık ölçümleri şunları içeriyordu: ortalama cümlecik uzunluğu, ortalama cümle uzunluğu, T biriminin ortalama uzunluğu, cümle başına cümlecik, T-birimi başına cümlecik, T birimi başına karmaşık T birimleri, cümlecik başına bağımlı cümlecikler, T birimi başına koordinat cümleleri, T birimi başına karmaşık nominal değerler ve T birimi başına fiil cümleleri. Sonunda, her iki deney grubu da kısa ve uzun vadede yazılı metinlerin sözdizimsel doğruluğu açısından kontrol grubundan anlamlı ölçüde daha iyi bir performans göstermiştir; doğrudan düzeltici geribildirim ve metadilbilimsel açıklamada hem kısa hem de uzun vadede anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kapsamlı yazılı düzeltici geribildirim tiplerinin sözdizimsel karmaşıklık üzerindeki kısa vadeli etkisi ile ilgili olarak doğrudan düzeltici geribildirim: T-birimi başına cümlecik T birimi başına koordinat cümleleri ve cümle başına cümlecik alanlarında kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı ölçüde üstün gelmiştir. Doğrudan düzeltici geribildirim ayrıca, cümle başına cümlecik alanında metadilbilimsel açıklamadan istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha iyi bir performans göstermiştir. Metadilbilimsel açıklama, sözdizimsel karmaşıklık endeksleri bakımından kontrol grubundan anlamlı ölçüde farklı bulunmamıştır. Diğer sözdizimsel karmaşıklık endeksleri konusunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. İki haftalık aradan sonra, gecikmeli son testin sonuçları doğrudan düzeltici geribildirim; T-birimi başına cümlecik ve cümle başına cümlecik alanlarında kontrol grubunu istatistiksel olarak anlamlı şekilde geride bıraktığını göstermiştir. Doğrudan düzeltici geribildirim ayrıca cümle başına cümlecikte metadilbilimsel açıklama 'yi istatistiksel olarak anlamlı şekilde geride bırakmıştır ancak doğrudan düzeltici geribildirim 'in T birimi başına koordinat cümleleri üzerindeki pozitif etkisi iki haftadan fazla sürmemiştir (yani, doğrudan düzeltici geribildirim, T birimi başına koordinat cümleleri alanında gecikmiş son test içinde kontrol gruptan anlamlı ölçüde farklı bulunmamıştır.). Uzun vadede, sözdizimsel karmaşıklık endeksleri bakımından kontrol gruptan önemli ölçüde farklı bulunmamıştır. Pedagojik ve teorik uygulamalar tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için öneriler verilmiştir. Anahtar Kelimeler : kapsamlı (odaklanmamış) yazılı düzeltici geribildirim, doğrudan düzeltici geribildirim, metadilbilimsel açıklama, gramer bilgisi, sözdizimsel doğruluk, sözdizimsel karmaşıklık.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study, which used a pretest-intervention-posttest-delayed posttest design, aimed at investigating the effects of two different types of comprehensive (unfocused) Written Corrective Feedback (WCF) strategies: direct corrective feedback (DCF), and metalinguistic explanation (ME) on L2 learners' both syntactic accuracy and syntactic complexity in writing in the short and long term (i.e., after a two-week interval). The participants were 90 Turkish EFL learners between the ages of 18 to 23, who enrolled in upper-intermediate essay writing classes of preparatory university courses. To control the L2 proficiency level of the participants and to ensure that they were homogeneous, first, they were given the pen-and-paper version of Quick Placement Test (QPT). To decide on the students' language level, Geranpayeh's (2003) guideline was used. Those who got scores ranging from 40 to 47 out of 60 (i.e., the upper-intermediate level), were selected for the IELTS writing Task 2 test, which was utilized to measure the syntactic accuracy and syntactic complexity in the written texts and ensure the homogeneity of the students in terms of their written accuracy and complexity. The students who were homogeneous in this regard were assigned to three groups, namely DCF (n = 30), ME (n = 30), who received feedback on their grammatical errors and a control group, namely 'No Feedback', abbreviated as NF (n = 30) who were provided with feedback only on content, orthography, and organization, but not on grammatical errors. The treatment/control period lasted for 5 weeks. Every week the participants in each group wrote an argumentative essay in class and turned it in; the teacher-researcher provided the specified feedback to each group. Then, the students were required to revise their corrected text. Next, on the 1st session of Week 6, the posttest was administered. No work on writing was done during the 6th and 7th weeks. Then, in the 8th week, the delayed posttest was implemented. In order to assess the syntactic accuracy, the following formula was used: [total number of syntactic errors/total number of words] × 100. Besides, to calculate the syntactic complexity, Lu's (2010) web-based L2 Syntactic Complexity Analyzer, entitled, 'Web-based L2SCA: Single Mode' was utilized. In the present study, 10 out of 14 indices were analyzed. These ten syntactic complexity measures included: mean length of clause (MLC), mean length of sentence (MLS), mean length of the T-unit (MLT), clauses per sentence (C/S), clauses per T-unit (C/T), complex T-units per T-unit (CT/T), dependent clauses per clause (DC/C), coordinate phrases per T-unit (CP/T), complex nominals per T-unit (CN/T), and verb phrases per T-unit (VP/T). Eventually, both experimental groups significantly outperformed the control group in terms of the syntactic accuracy of the written texts both in the short and long term; and there was not a significant difference in the DCF and ME both in the short and long term. With regard to the short-term effect of the comprehensive WCF types on the syntactic complexity, the DCF statistically significantly outperformed the NF in the C/T, CP/T, and C/S of the texts. DCF also statistically significantly outperformed the ME in the C/S of the text. The ME was not significantly different from the NF in terms of the syntactic complexity indices. No statistically significant differences were seen regarding the other syntactic complexity indices. After the two-week interval, the results of the delayed posttest indicated the DCF still statistically significantly outperformed the NF in terms of the C/T and C/S. DCF also still statistically significantly outperformed the ME in C/S, but positive effect of DCF on CP/T was not durable over a two-week period (i.e., the DCF was not significantly different from the NF in terms of the CP/T in the delayed posttest). In the long-term, the ME was not significantly different from the NF in terms of the syntactic complexity indices. Pedagogical and theoretical implications are discussed, as well as suggestions for future research. Key Words : comprehensive (unfocused) written corrective feedback, direct corrective feedback, metalinguistic explanation, grammatical knowledge, syntactic accuracy, syntactic complexity