The aspects of central Asian economic integration after 1991: The reasons of inefficiency
1991 sonrası Orta Asya ülkeleri arası ekonomik işbirliği girişimeri: Başarısızlık nedenleri
- Tez No: 228512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Bölümü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, bağımsızlık sonrası Orta Asya bölgesindeki ülkeler arası ekonomik işbirliği girişimlerini incelemektedir. Sovietler Birliğinin çökmesi Orta Asya ülkelerine birbirinden bagımsız karar alma ve haraket etme olanağı sağlamıştır. Ancak, Orta Asya ülkelerin daha önceden merkezi yönetimin birer parçaları olması ve gerek kamu, gerek ise özel alanlarda deneyim yetersizliği, bu ülkeleri ekonomik anlamda eski işbirliğini devam ettirmeye ve yeni piyasalarla işbirliğine gitmeye yönlendirmiştir. Çalışmanın amacı Orta Asyada ki ekonomik işbirliği amaclayan kurumları ve bu kurumların kapsam alanlarını, gelişme basamaklarını kapsamaktadır. Bu çalışmada bölgede faaliyette bulunup da bekleneni karşılayamayan ekonomik işbirliği amaçlayan bu kurumların başarısızlık nedenleri incelenmeye çalışılacaktır. Geçiş dönemi politik bagımsızlık ve ekonomik işbirliği ikilemiyle karşı karşıya kalan Orta Asya ülkelerindeki durum ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to analyze the dimensions of economic integration in the Central Asia after the independence. The collapse of the Soviet Union opened new perspectives for Central Asian states and gave chance to follow national policies independently. However, used to be parts of the big economic complex of the former Soviet Union and being lack of government experience in public and private economy made them to cooperate with old and new markets. The study argues that although there were established numbers of economic integration or cooperation institutions none of them could meet the region?s economic expectations and needs. They were just results of unstable economic, political and social transition policies. Therefore well-functioning economy oriented cooperation institutions have not been established during the transition period due to different reasons. Analyzing of these reasons is the main goal of thesis. This study also argues that transition period put Central Asian states into the complexity of choices; economic interdependence or socio-political independence. Pushing forward previous choice offers lowering barriers to regional trade and transit, and to mobility of capital and knowledge and, to access to world market. Whereas, political and social development in national level does not suits previous one.