Will of the sovereign and contract in Thomas Hobbes and John Locke
Thomas Hobbes ve John Locke?da egemenin istenci ve toplumsal sözleşme
- Tez No: 228515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF HALİL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Hobbes ve Locke'un modern toplumsal sözleşme kuramları çerçevesinde, siyasal örgütlü toplumda yaşamanın nedenlerini, insanları devletin altında yaşamaya iten sebepleri ve barış içinde yaşamak için devlet oluşturulmasının gerekliliğini incelemektedir. Hobbes Batı siyasi düşüncesinin gelişmesinde belirleyici bir rol oynar ve Locke da bu kurama, düşünce özgürlüğü ve toplumun üstünlüğünü ekleyerek bir adım öne götürür. Bu amaca yönelik olarak, ortaçağ dünya görüşünden bağımsız bir siyaset felsefesi oluşturmaları açısından bu iki filozofun benzerlikleri ve insan doğası, tutkular ve insanın toplumsal yaşamdaki hakları, toplumun oluşması ve devletin rolü yönlerinden farklılıkları üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study mainly investigates the reason of living in civil society, the motives of people to live under the government and necessity of commonwealth by design to live in peace based on modern social contract theories of Hobbes and Locke. Hobbes has a decisive role for developing a western political thought and Locke goes a step further to put superiority of the community and latitude of thought in his theory. In order to examine these topics, similarities of both philosophers in terms of their effort on setting free political thoughts from medieval world view, and their differentiations regarding considerations on human nature, desires and rights of men, formation of the society and the role of government are focused on.