On the possibility of wittgensteinian language of ethics
Wittgensteincı bir etik dilinin olanakları üzerine
- Tez No: 228525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF HALİL TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
In this study, the standpoint that discourse on ethics is impossible is examined. As Ludwig Wittgenstein is the first philosopher who explicitly said that ethics is inexpressible, the main concentration is on Wittgenstein's conception of ethics. Analytic philosophy's questions regarding ethics are about the meaning of the expressions of value rather than conduct. It is generally recognized that the distinction between these questions and the emphasis on the definition of value judgements starts with G.E. Moore's Principia Ethica (PE). So G.E. Moore is included in the scope of this study. Wittgenstein's manifestation of the inexpressibility of metaphysical and ethical utterances influenced logical positivists. Hence, it is necessary that our scope should also include the Logical Positivist's two main meta-ethical theories, i.e., the emotive theory of ethics and naturalistic ethics. Wittgenstein's conception of ethics in his early and later periods are examined separately. This is because it is generally believed that his later works could provide a means of saying what ?cannot be said? for early Wittgenstein. It is concluded that the conception of a language-game reflects well how we may have a discourse on ethics.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada etiği söylem dışında bırakan bakış açısı incelenmiştir.Etiğin dile getirilemez olduğunu açıkça ilk kez söyleyen felsefeci Ludwig Wittgenstein olduğu için Wittgenstein?in etik hakkındaki düşünceleri üzerinde yoğunlaşılmıştır. Analitik etik, doğru edimin ne olduğu ile değil dile getirilen etik ifadelerin anlamları ile ilgilenir. Etik edim ve etik ifadelerin anlamına ilişkin soruların farklılığı ile değer yargılarının ve ?iyi? teriminin tanımına ilişkin soruşturmanın öneminin vurgulanmasının G.E.Moore?un Principia Ethica?sı ile başladığı genel olarak kabul görmüştür. Bu nedenle, Moore bu çalışmanın kapsamına dahil edilmiştir. Wittgenstein?ın etik ve metafizik ifadelerin dile getirilemezliğine ilişkin görüşü Mantıkçı Olgucuları etkilemiştir. Dolayısıyla Mantıkçı Olgucuların etiğin dile getirilemezliği üzerine olan iki kuramı, Doğalcı Etik ve Duygucu Etik Kuramları da araştırmanın kapsamındadır. Wittgenstein?ın sonraki dönem felsefesinin dil oyunları aracılığıyla etik söyleme olanak tanıdığı düşüncesi ile Wittgenstein?ın önceki dönem ve sonraki dönem felsefeleri ayrı ayrı incelenmiştir. Dil oyunu kavramının etik söylem biçimimizi yansıttığı sonucuna varılmıştır.