Media portrayal of labor movements: A case study on the press coverage of Seydişehir Eti Aluminum privatization
Medyanın işçi olaylarını ele alışı: Basının Seydişehir Eti Alüminyum özelleştirmesini yansıtması üzerine örnek çalışma
- Tez No: 228526
- Danışmanlar: DR. BARIŞ ÇAKMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu tez, işçi olaylarının medyada işlenmesini, yeni sağ uygulamalarının işçi iradesi ile ideolojik olarak çatıştığı alanı içeren başlıca dinamikleri ele alarak inceler. İşçi sınıfının medya temsiliyetini, en çatışmalı alan olan özelleştirme üzerinden değerlendirmektedir. Çalışma, ulusal ve yerel gazetelerin haberlerini analiz etmeden önce bu dinamikleri genel olarak tartışmaktadır. Ulusal ve yerel gazete haberleri, içerik ve söylem analizleri yardımıyla incelenecektir. Son olarak, çalışma yerel halkın medya temsiliyetine yaklaşımını ve medyaya olan güvenlerini mülakat yöntemiyle ortaya çıkarmaya çalışacaktır. Tez içerisinde sunulan değerlendirmelerde, ulusal ve yerel medya karşılaştırması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes media coverage of the labor movements by taking main underlying dynamics into the attention, in which the neo-liberal policy implementations ideologically contradict with the will of the workers. The media representation of working class will be evaluated on the base of the most striking contradictory area, privatization. The study will generally discuss the main dynamics before going through the news analyses of four national and nine local newspapers. This news of national and local media will be evaluated by the methods of content and discourse analyses. The study will finally try to find out the attitude of the workers towards their media representation and their trust in the media through the method of interviewing. The national and local media will be compared during the evaluations presented within this thesis.