Effect of designed environmental education lectures on environmental attitudes of primary school students
Dizayn edilen çevre eğitimi dersinin ilköğretim öğrencilerinin çevresel tutumlarına olan etkisi
  1. Tez No: 228527
  2. Yazar: NURAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAYE TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
This study aims to measure the effect of designed environmental education lectures that is based on general environmental problems on primary school students' attitudes toward environment. The participants of this study obtained from a governmental school in Yüzüncü Yıl districts of Ankara and consists of 51 (18 fourth grade and 33 fifth grade) students. In the study that is held in 2006-2007 education year students implemented to environmental education lectures for one month. The lectures included the ?sustainable development? and ?ecological footprint? concept, as well as the general environmental problems, their reasons and recycling as solution for reducing environmental problems, and student-centered teaching methods such as discussion, role playing, cooperative learning and questioning were used during the lectures in addition to the traditional teaching method. The data concerning the effect of the lectures was obtained by the environmental attitude questionnaire implemented to the students before and after the treatment as pre-test and post-test. Independent sample t-test and paired sample t-test were conducted for data analysis and the result of the study indicated that environmental education lectures increased the environmental attitudes of the students.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma genel çevre problemleri temel alınarak hazırlanan çevre eğitimi derslerinin ilköğretim öğrencilerinin çevreye yönelik tutumlarına olan etkisini ölçmeyi hedeflemektedir. Deneysel çalışma yöntemi ile yapılan bu araştırmanın örneklemi Ankara?nın Yüzüncü Yıl semtindeki bir devlet okulundan elde edilmiştir ve toplam 51 (18 dördüncü sınıf ve 32 beşinci sınıf) öğrenciden oluşmaktadır. 2006-2007 eğitim yılı içinde gerçekleştirilen bu çalışmada öğrencilere bir ay süren çevre eğitimi dersleri uygulanmıştır. Genel çevre problemleri ve sebepleri konularının yanı sıra sürdürülebilir kalkınma, ekolojik ayak izi ve geri dönüşüm kavramlarını da içeren bu derslerde geleneksel anlatıma ek olarak öğrenci merkezli öğretim yöntemleri kullanılmıştır. Tasarlanan çevre eğitimi derslerinin ilköğretim öğrencilerinin çevreye yönelik tutumlarına olan etkisi çalışmanın öncesinde ve sonrasında ön-test ve son-test olarak uygulanan çevresel tutum anketleri sonuçlarının karşılaştırılması yolu ile ölçülmüştür ve ?ilişkili örneklemler için t-testi? ve ?ilişkisiz örneklemler t t-testi? analiz yöntemleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, çevre eğitimi derslerinin öğrencilerin çevresel tutumlarını pozitif yönde etkisi olduğu bulunmuştur.