Ebeveynlerin çocukluk çağı travmaları ile çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the parents' childhood trauma and the attitudes of child rare
- Tez No: 734380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESAT ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, ebeveynlerin çocukluk çağı travmalarıyla çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. 2 ile 6 yaş arasında çocuğu olan 292 anne 120 baba olmak üzere toplam 412 ebeveyn, basit örnekleme yöntemiyle dahil edilmiştir. Araştırma, nicel türde olup ilişkisel tarama modelindedir. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33) ve Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) kullanılmıştır. Veriler, örneklem grubunun ölçme araçlarını internet üzerinden doldurmaları sağlanarak toplanmış ve verilerin analizi SPSS programıyla yapılmıştır. Ebeveynlerin kendi çocukluk çağı travmaları ile çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon Testi; çocukluk çağı travmalarının çocuk yetiştirme tutumlarını yordayıcılığını invcelemek için Çoklu Regresyon Analizi; ebeveynlik rolü, eğitim durumu, gelir durumu, yetiştiği ailenin yapısı, anne babanın birliktelik durumu, çocukluğun geçtiği yer, çocuklukta şiddete tanık olma, psikolojik hastalığı olan ebeveyne sahip olma, kronik hastalığa sahip olma, psikolojik hastalığa sahip olma, algılanan anne tutumu, algılanan baba tutumu, çocuklukta başında önemli bir yaşam olayı geçmesi, çocuklukta evde sık alkol tüketen bir aile üyesi olması değişkenleri çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek için Bağımsız Örneklem t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Arşatırmanın sonucunda, ebeveynlerin kendi çocukluk çağı travmaları ile çocuk yetiştirme tutumları arasında istatistiki olarak anlamlı düzeyde ilişkiler; otoriter tutum, demokratik tutum ve aşırı koruyucu tutum boyutlarında çocukluk çağı travmalarının açıklayıcı etkileri ;ebeveynlik rolü, eğitim durumu, gelir durumu, çocuklukta şiddete tanık olma, algılanan anne tutumu, algılanan baba tutumu,psikolojik hastalığa sahip olma, çocuklukta evde sık alkol tüketen bir aile üyesi olması ve psikolojik hastalığa sahip olma durumu ile çocuk yetiştirme tutumları arasında istatistiki olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Yetiştiği ailenin yapısı, anne babanın birliktelik durumu, çocukluğun geçtiği yer,psikolojik hastalığı olan ebeveyne sahip olma, kronik hastalığa sahip olma ve çocuklukta başında önemli bir yaşam olayı geçmesi ile çocuk yetiştirme tutumları arasında istatistiki olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between parental traumas and parenting attitudes. A total of 412 parents, 292 mothers and 120 fathers, who have children between the ages of 2 and 6, were included by simple sampling method. The research is of quantitative type and is in the relational survey model. Personal Information Form, Childhood Trauma Scale (CTQ-33) and Parental Attitude Scale (ETS) were used as data collection tools. The data were collected by allowing the sample group to fill in the measurement tools over the internet, and the analysis of the data was made with the SPSS program. Pearson Correlation Test to examine the relationship between parents' own childhood traumas and parenting attitudes; Multiple Regression Analysis to examine the predictive effects of childhood traumas on parenting attitudes; parenting role, educational status, income status, family structure, parents' union status, childhood place, witnessing childhood violence, having a parent with a mental illness, having a chronic illness, having a psychological illness, perceived maternal attitude, perceived father Independent Sample t-Test and One-Way Analysis of Variance were used to examine the relationship between attitudes, having an important life event in childhood, having a family member who frequently consumed alcohol at home in childhood and parenting attitudes. As a result of the research, statistically significant relationships between parents' own childhood traumas and child-rearing attitudes; The explanatory effects of childhood traumas in the dimensions of authoritarian attitude, democratic attitude and overprotective attitude; parenting role, educational status, income status, witnessing childhood violence, perceived maternal attitude, perceived father attitude, having a psychological illness, a family that frequently consumed alcohol at home in childhood. Statistically significant relationships were found between being a member of staff and having a psychological illness and child-rearing attitudes. Statistically significant relationships were not found between the structure of the family he grew up in, the state of being together with the parents, the place of childhood, having a parent with a psychological illness, having a chronic illness, having an important life event in childhood, and child-rearing attitudes.