Preschool teachers' self-reported beliefs on integrated curriculum: Integration of visual art with other activities
Okul öncesi öğretmenlerinin sanatın diğer etkinliklerle bütünleştirilmesi konusundaki inanışları
  1. Tez No: 228534
  2. Yazar: ELİF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA TANTEKİN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı 5-6 yaş okul öncesi öğretmenlerinin sanatın diğer etkinliklerle bütünleştirilmesi konusundaki inanışlarının incelenmesi ve bu bilginin öğretmenlerin deneyim yılları, eğitim seviyeleri, ve eğitim hayatları boyunca sanat ile ilgili ders alınması gibi demografik özellikleri arasında olan ilişkinin araştırılmasıdır.Bu çalışmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen ?öğretmenlerin sanatın bütünleştirilmesi konusundaki inanışları? anketi yoluyla toplanmıştır. Bu anket dört ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler sırasıyla; demografik özellikler, bütünleştirilmiş program hakkında öğretmen inanışları, sanatın diğer etkinliklerle bütünleştirilmesi konusundaki öğretmen inanışları, ve bütünleştirilmiş programın okul öncesi eğitimdeki yeri hakkındaki öğretmen inanışlarıdır.Çalışmanın katılımcıları Ankara ili merkez ve ilçelerinde bulunan devlet ve özel okullarda çalışan, 5-6 yaş okul öncesi öğretmenleri arasından seçilmiştir. Bu çalışmaya toplam 255 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Çalışmaya katılan 118 okul öncesi öğretmeni devlete bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında çalışırken, 137 okul öncesi öğretmeni ise özel okul öncesi eğitim kurumlarında çalışmaktadırlar.Bu çalışmanın sonucunda, çalışmaya katılan öğretmenlerin deneyim yılları ile bütünleştirilmiş program, ve bütünleştirilmiş programın okul öncesi eğitimdeki yeri hakkındaki inanışları arasında anlamlı bir ilişki gözlenmiştir. Araştırmadan elde edilen diğer bir sonuç ise; öğretmenlerin eğitim seviyeleri ile sanatın diğer etkinliklerle bütünleştirilmesi konusundaki inanışları, sanatın bütünleştirilmiş program içerisinde kullanılması, ve bütünleştirilmiş programın okul öncesi eğitimdeki yeri hakkındaki inanışları arasında anlamlı bir ilişki bulunmasıdır. Araştırmadan elde edilen başka bir sonuç ise; öğretmenlerin eğitim hayatları boyunca sanat ile ilgili ders almaları ile sanatın diğer etkinliklerle bütünleştirilmesi konusundaki inanışları ve bütünleştirilmiş program içerisinde kullanılması ile ilgili inanışları arasında bulunan anlamlı ilişkidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate preschool teachers? beliefs about integration of visual art with other activities in early childhood settings. More specifically, the present study examined the effects of teachers? year of experiences, their educational background and whether they take a course which is related to visual art or not on teachers? beliefs about integrated curriculum and integration of visual art with other activities.Preschool teachers were asked to complete ?teachers? beliefs about integration of visual art? questionnaire which was developed by the researcher. It includes four parts: demographic information, teachers? beliefs about integration, teachers? beliefs about integration of visual art with other activities, and the status of the integrated curriculum in early childhood education.The participants of this study consisted of 255 preschool teachers working with children between the ages of 5 to 6. 118 participants were public pre-school teachers whereas 137 of them were private pre-school teachers in Ankara.The results revealed that there were significant relationship between teachers? year of experience and their beliefs about integration of activities and teachers? perceived role of the integrated curriculum in early childhood education. In addition, a significant relationship was identified between teachers? educational background and their beliefs related to integration of visual art with other activities, usage about integration of visual art, and their perceived role or `place? of the integrated curriculum in early childhood education. Finally, a significant relationship was reported between the last variable, whether the teacher had taken a course related to visual art or not, and with beliefs about integration of visual art with other activities and usage about integration of visual art.