Türkiye' de seçim harcamları ve ekonomiye etkisi
Election expenditure and economic effects in Turkey
  1. Tez No: 228546
  2. Yazar: BARIŞ KENAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Seçim harcamaları genel seçimlerin yapıldığı dönemlerde devlet, partiler, adaylar ve diğer aktörler tarafından yapılan harcamaların tümünü kapsamaktadır. Bu harcamalar ülkelere göre farklılık göstermektedir.Bu çalışmanın araştırma problemi, Türkiye'de özellikle 2002 ? 2007 döneminde seçim harcamalarının ülke ekonomisine olan etkilerini saptamaktır. Bu bağlamda çalışmanın amaçlarını şu şekilde ifade etmek mümkündür.a)Türkiye'de seçim dönemlerinde yapılan harcamaların toplamı ne kadardır ve hangi öğeler arasında dağılım göstermektedir?b)Seçim harcamalarının toplamı ekonomi üzerinde ne gibi etkilere yol açmaktadır?c)İki partili analizde siyasi partilerin gelir ve harcamaları hangi kalemlere dağılmaktadır?d)Yapılan harcamaların siyasi ve ekonomik etkinliği varmıdır?e)Demokratik sistemlerde seçim harcamalarının demokrasi üzerinde etkileri nelerdir?Bu sorulara cevap ararken literatür taramasına ek olarak iktidar ve ana muhalefet partilerinin bilançoları incelenmiştir. İki partili bir modelin tercih edilmesinin nedeni veri temininde karşılaşılan zorluklardır. İktidar ve ana muhalefet partilerinin verilerinin kullanılmasının nedeni ise yapılan harcamaların en etkin olduğu pozisyonun ?iktidar?, ikinci en iyi pozisyonun ise ?ana muhalefet? olmasıdır. Elde edilen veriler süreli yayınlar, çeşitli kitap ve makaleler ile desteklenerek analiz edilmiştir.Bu çerçevede yapılan çalışma sonucunda Türkiye'de seçim harcamalarının oldukça fazla olduğu ve ekonomide büyük miktarda kaynak israfına yol açtığı saptanmıştır. Yapılan analizler sonucunda seçim harcamalarının ekonomiye getirdiği yükün yanı sıra siyasi partiler ve seçmenler üzerinde de bozucu etki yaptığının; bunun yanı sıra seçim dönemlerinde doğal kaynakların ve çevrenin tahribata uğradığının öne çıkması çalışma bulgularının önemli pratik imalar taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Election expenses is totally of spents by government, parties, candidates and other actors at the general election term. This expenditures to show differences as to countries.The research problem of this study respects economic effects of election expenditures in 2002 ? 2007 term in Turkey. In this respect the objectives of this study can be stated as:a)How much is the expenditures total and disperses on which elements?b)Owerall of election expenditures how to influences on economy?c)İncomes and outcomes of political parties how to disperses on ?two party analysis??d)The expenditures has a politic and economic effectivities?e)Election expenses which effects on democratic systems?İn order answers these questions, in addition to a literature and balance sheets of ?party in power? and ?opposition party?. Prefer to ?two party analysis? because of providing difficulties on data asurance. Using datas from ?party in power? and ?opposition party? because of being best position on expenditures is ?party in power? and second best position is ?opposition party?. Datas supporting by pp.?s.Within this framework, election expenditures as too much as for Turkey and big quantity wasting for Turkish Economy. Finally of analysis; the election expenditures equals spoil effects on political parties and voters. Same as nature and naturel sources. In this respect, it can be said that the findings of the study have quite important pratical implications.