Stratejik birleşmelerde insan kaynakları yönetiminin rolü ve katılım bankacılığı sektöründe bir örnek olay
Significance of human resources in strategical merging and a case study
  1. Tez No: 228548
  2. Yazar: MEHMET İRFAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA ÖZEN KUTANİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Günümüzde işletmeler rekabetin giderek artması sonucu varlıklarını koruyabilmek için büyümeyi ve birleşmeyi tercih etmek durumunda kalmışlardır. İşletmeler arası işbirliğinin birleşme olarak adlandırılması için hem ekonomik hem de hukuksal yönden işletmelerin bir birlik haline gelmeleri ve aynı zamanda işletmelerin mal varlıklarının da birleştirilmiş olması gerekmektedir. Bu şekilde gerçekleştirilen stratejik birleşme, iki farklı kültüre sahip işletmenin tek bir işletme kültürü altında birleştiği uzun, zor ve yorucu bir süreçtir. Bu sürecin problemsiz tamamlanabilmesi için insan kaynakları yönetiminin tam ve eksiksiz yerine getirilmesi gerekmektedir.Bu çalışmanın asıl amacı 2005 yılında stratejik bir birleşme ile Türkiye Finans adı altında biraraya gelen Anadolu Finans ve Family Finansın birleşme sürecinde insan kaynakları yönetiminin etkinliğini ölçmektir. Tezde ileri sürülen 4 hipotezin doğruluğu istatistiksel olarak ispatlanmıştır. Birleşme sürecini yaşayan 424 çalışan tarafından doldurulan ve 20 sorudan oluşan ankete verilen cevaplar SSPS yazılımında incelenerek istatistiksel analizler yapılmıştır. Ayrıca İnsan Kaynakları bölümü yöneticisi ile yapılan geniş mülakat ta bilgi toplama açısından yararlı olmuştur. SPSS yazılımında anketin güvenilirliğini ölçmek için Cronbach Alfa testi, anket soruları arasındaki tutarlılığı ölçmek için korelasyon testi; kıdem, yaş, cinsiyet, ünvan gibi değişkenler bazında cevaplardaki değişkenliği ölçmek için Independent Samples T-Test ve One-Way Anova testleri yapılmıştır. Ayrıca Crosstab analizi yapılarak her soru için değişkenler bazında cevaplar detaylı incelenmiştir.Çalışma sonucunda çalışanların birleşme sürecinde insan kaynakları yönetimini başarılı buldukları ortaya çıkmıştır. Ayrıca sorulara verilen cevapların; kıdem, yaş, cinsiyet, ünvan gibi değişkenler bazında önemli ölçüde farklılıklar gösterdiği istatistiksel olarak kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, companies have to select to grow and merge in order to survive as a result of increasing competition. Merging requires economical and legal unity and also merging of assets of two companies. Strategical merging is a long, hard and tiring process in which two corporate cultures become a new one. In order to complete this process without any problem, human resources management has to performed completely.This thesis is a case study in order to measure the efficiency of human resource management in the strategic merging process between Anadolu Finans and Family Finans under a new company namely Türkiye Finans in 2005. 4 Hypotheses claimed in the thesis are statistically proved. Statistical analyses are performed in SPSS software using the answers of questionanaire including 20 questions and filled by 424 people who experienced the merging process. Also interview with HR manager became very helpful to collect data. Cronbach Alpha test is used to test the reliability of questionnaire. Bivariate Correlation test is performed to test the coherency of questions. In order to test the relation between work experience, age, sex, title with the answers, Independent Samples T-Test and One-Way Anova tests are given. Moreover, Crosstab analysis is performed to analyze each question in detail.As a result of the study, it is observed that employees evaluate Human Resource Management as succesful in the merging process. Also it is statistically proved that answers are varying significantly based on work experience, age, sex and title.