The effect of using dynamic geometry software whileteaching by guided discovery on students' geometric thinking levels and achievement
Dinamik geometri yazılımları destekli yönlendirmeli keşif yönteminin öğrencilerin geometrik düşünme düzeylerine ve geometri başarısına etkisi
- Tez No: 228644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, dinamik geometri yazılımları destekli yönlendirmeli keşif yönteminin, kağıt-kalem temelli yönlendirmeli keşif yöntemi ve geleneksel öğretim yöntemiyle karşılaştırıldığında altıncı sınıf öğrencilerinin van Hiele geometrik düşünme düzeylerine ve geometri başarılarına olan etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Araştırma Ankara' daki bir özel okulda yürütülmüş ve 4 hafta sürmüştür. Çalışmanın örneklemini bu okuldaki 47 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada ön-test son-test kontrol grup deseni kullanılmıştır. Veri toplamak amacıyla Geometri Başarı Testi ve Van Hiele Geometrik Düşünme Düzeyleri Testi kullanılmıştır. Elde edilen nicelikler kovaryans analizi ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre; gruplar arasında geometri başarı testinden alınan puanlara göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca, Van Hiele geometrik düşünme düzeyleri testinden alınan puanlara göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of using dynamic geometry software while teaching by guided discovery compared to paper-and-pencil based guided discovery and traditional teaching method on sixth grade students? van Hiele geometric thinking levels and geometry achievement. The study was conducted in one of the private schools in Ankara and lasted six weeks. The sample of the study consisted 47 sixth grade students in the school. The present study was designed as pretest-posttest control group quasi-experimental study.In order to gather data, Geometry Achievement Test (GAT) and Van Hiele Geometric Thinking Level Test (VHL) were used. At the end of the research, the data were analyzed by means of analysis of covariance. The results of the study indicated that there was a significant effect of methods of teaching on means of the collective dependent variables of the sixth grade students? scores on the POSTVHL after controlling their PREVHL scores, and there was a significant effect of methods of teaching on means of the collective dependent variables of the sixth grade students? scores on the POSTGAT after controlling their PREGAT scores.