Öğretmen adaylarının sınıf içinde gözlemledikleri istenmeyen öğrenci davranışları ve bu davranışlarla baş etmede kullanılabilecek stratejilere ilişkin görüşleri
Students? misbehaviors which student teachers experience during the classes and student teachers? beliefs about overcoming strategies for these misbehaviors
  1. Tez No: 228650
  2. Yazar: GİZEM ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK YAŞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, fakülte-uygulama okulu işbirliği modeli kapsamında öğretmenlik uygulaması dersini alan öğretmen adaylarının sınıf içinde gözlemledikleri istenmeyen öğrenci davranışları ve bu davranışlarla baş etmede kullanılabilecek stratejilere ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2007?2008 eğitim-öğretim yılında Ereğli Eğitim Fakültesi son sınıflarında öğrenim görmekte olan 302 öğretmen adayı oluşturmaktadır.Araştırmacı tarafından geliştirilen sınıf yönetimi anketinden elde edilen verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi ve çapraz tablo kullanılmıştır (p < 0.05). Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğretmen adaylarının sınıf içinde en sık karşılaştığı istenmeyen öğrenci davranışları ?Komik olmaya çalışmak?, ?Sınıfta izin almadan konuşmak? ve ?Yüksek sesle konuşmak?tır.Öğretmen adaylarının sınıf içinde gözlemledikleri istenmeyen öğrenci davranışları, adayların cinsiyetine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Adayların sınıf içinde gözlemlediği istenmeyen öğrenci davranışları adayların öğretmenlik uygulamasını gerçekleştirdikleri sınıf mevcuduna göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğretmen adaylarının istenmeyen öğrenci davranışı ile baş etmede kullandıkları stratejiler ?Sözlü uyarma?, ?Sınıf kurallarının hatırlatılması?, ?Öğrencinin yerini değiştirme?, ?Dersin işlenişinde değişiklik yapma? ve ?Göz teması? stratejileridir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify students? misbehaviors which student teachers experience during the classes and to determine student teachers? beliefs about overcoming strategies for these misbehaviors within the faculty and school cooperation model.Survey model was used in the study. The sample study was conducted on 302 student teachers who were studying their last semester in the faculty of education in Ereğli, in 2007-2008.The data of the study was gathered through the classroom management instrument developed by the researcher. Tests of frequency, percentage, arithmetic mean, t-test and crosstabulation were used to analyse the data (p < 0.05). The data of the study showed that the most frequent students? misbehaviors which student teachers met in the classroom were ?Trying to be funny?, ?Talking without permission? and ?Talking loudly?.Significant differences were found among student teachers? gender and the students? misbehaviors which student teachers met in the classroom. No significant differences were found among the number of students in the classroom and the students? misbehaviors which student teachers met in the classroom. The overcoming strategies for students? misbehaviors that the student teachers reported were ?Verbal warning?, ?Reminding class rules?, ?Changing student?s seat?, ?Change of teaching strategy? and ?Eye contact?.