Bilgin Adalı'nın çocuk romanlarının, çocuk kitaplarının çocuğun gelişim alanlarına etkileri açısından incelenmesi
Analysis of effects of Bilgin Adalı?s juvenile fiction novels and books on children?s development areas
  1. Tez No: 228649
  2. Yazar: ÖZGÜL DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL ÖZÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Yazınsal eserler çocuklara, hayat ve çevreye dair pek çok şey öğreten, yeni bir bakış açısı kazandıran ürünlerdir. Bu sebeple küçük yaşlardan itibaren beklenti ve ilgilerine uygun, seviyelerine göre eserleri okuyabilmeleri konusunda biz yetişkinlere büyük bir görev düşmektedir. Okul öncesi dönemde ebeveynlerince okunan, çocuğun da ilgiyle resimlerini takip ettiği kitaplar onun yazınsal ürünlere bakış açısını olumlu yönde geliştirecektir. Okula başlamasıyla birlikte aile ve öğretmenlerinin yönlendirmesi ile seçkin yazınsal ürünleri okuması onun ana dilinin kurallarını ve inceliklerini fark etmesini, anlama, uslamlama, eleştirme, akıl yürütme gibi bilişsel faaliyetlerinin gelişmesini, dengeli ve sağlıklı bir kişilik oluşturarak ait olduğu topluma uyum sağlamasını kolaylaştıracaktır.Çalışmada Bilgin Adalı'nın çocuk romanlarından hareketle çocuk kitaplarının çocuğun yeni yaşam deneyimleri, farklı bakış açıları, dil sevgisi ve bilinci, insana özgü duyarlılık, hayatı ve insanları anlama, sorgulama, karşılaştığı sorunlara çözüm bulma gibi dilsel, bilişsel, kişilik ve toplumsal yönden gelişimini etkileyecek alanlar betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Çocuk kitaplarının çocukların yaş ve ilgileri dikkate alınarak gelişim alanlarına uygun şekilde oluşturulması ve onlara okutulacak ürünlerin bu özelliklere dayalı olarak seçilmesi gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Literature works are instruments that have provided children with many insights on life and environment, as well as with a new point of view. Therefore, since the early ages of their children, adults have been responsible for ensuring that, proper literature works which meet their children?s interests, expectations and learning levels, are read by them. In the preschool period, books that have been read to children by their parents and pictures in those have been interesting to children, positively influence children?s views on literature works. As the school period begins, well-chosen books which are suggested by families and teachers, enable a child to realize rules and details of her/his native tongue; to develop her/his abilities such as comprehension, reasoning, criticizing, and etc.; to accommodate herself/himself to the society to which s/he belongs, through developing a stable and healthy personality.This study explores the main areas that might influence a child?s linguistic, cognitive, personal and social development, on the basis of juvenile fiction novels written by Bilgin Adalı. These influence areas including a child?s new life experiences, different views, love and consciousness on language, human sensitivity, understanding and reasoning of life and people, finding solutions to problems that s/he faces, have been analyzed with the help of descriptive analysis method. At the end of this study, it has been concluded that juvenile fiction books should be both composed and chosen in accordance with child?s age and interests.