The impact of vocabulary learning strategies and computer assisted language learning on vocabulary development of Turkish high school students
Kelime öğrenme stratejilerinin ve bilgisayar destekli dil öğreniminin Türk lise öğrencilerinin İngilizce kelime bilgisi gelişimine etkisi
  1. Tez No: 555079
  2. Yazar: TUĞÇE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma kelime öğrenme stratejileri eğitiminin ve bilgisayar destekli dil eğitiminin Türk lise öğrencilerinin İngilizce kelime bilgisi gelişimi üzerindeki etkisini araştırmıştır. Çalışma, bu etkiyi incelemek için karma araştırma desenini kullanmıştır. Çalışmanın nicel boyutu strateji eğitiminden ve dijital kelime kartı kullanımından önce ve sonra uygulanan kelime başarı testlerinden ve yine strateji eğitiminden ve dijital kelime kartı kullanımından önce ve sonra uygulanan Likert tipi ölçekten oluşmaktadır. Çalışmanın nitel boyutu ise öğrencilere uygulanan yarı yapılandırılmış görüşmelerden oluşur. Kelime öğrenme stratejileri eğitiminden ve dijital kelime kartı kullanımından önce ve sonra uygulanan kelime başarı testleri, öğrencilerin İngilizce sözcük dağarcığı gelişimini gösteren önemli sonuçlara sahiptir; fakat kelime öğrenme stratejileri eğitiminden ve dijital kelime kartı kullanımından önce ve sonra uygulanan ankete göre öğrencilerin kullanmayı tercih ettiği bazı stratejiler değişse bile strateji kullanımında istatistiksel olarak belirli farklılıklar oluşmamıştır. Yapılan görüşmelerden toplanan veriye göre, öğrenciler kelime öğrenirken dijital kelime kartı kullanımını birçok açıdan etkili bulmuşlardır. Bu çalışmanın bulguları kelime gelişimi açısından art alana katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effects of strategy training and digital flashcard tool use on Turkish high school students' vocabulary development in English. In order to examine this impact, a mixed-methods design was used. The quantitative part of the study included pre and post vocabulary achievement test scores, pre and post applications of a Likert-type scale, and Strategy Inventory for Language Learning (SILL) given to the students. The qualitative part of the study consisted of the semi-structured interviews conducted with the students. The pre and post vocabulary achievement tests applied before and after the strategy training and the use of a digital flashcard tool had significantly different results, showing that students' English vocabulary developed. Additionally, the questionnaire was administered two times, before and after the strategy training and the use of a digital flashcard tool, and the results in terms of difference in strategy use were not statistically significant, even though some strategies that the students preferred to use changed after the training. According to the data collected from the interviews, students found using the digital the flashcard tool effective in many ways when practicing vocabulary. The findings of this study are significant as they contribute to the literature in terms of vocabulary development.