Üniversite öğrencilerinin sigara alkol ve madde kullanımı ve madde kullanımını etkileyen sosyal kültürel ve ekonomik süreçler ?Sakarya Üniversitesi örneği?
Smoking, usage of alcohol and drug among university students and the social, cultural and economic processes ? Sakarya University reference??
  1. Tez No: 228751
  2. Yazar: GÖKHAN BUĞDAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ BEŞİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmada, Sakarya Üniversitesi lisans öğrencileri arasında sigara alkol ve madde kullanım yaygınlığının öğrenilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada alkol kullanımı üzerinde yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, aile ve arkadaş ile ilgili değişkenlerin etkisi incelenmiştir.2008 yılında Sakarya Üniversitesinde gerçekleştirilen çalışmanın örneklemini, Mühendislik Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve Devlet Konservatuarı öğrencileri oluşturmuştur. Örneklem seçiminde tabakalı örneklem yöntemi uygulanmıştır.Araştırma için gerekli bilgiler, 63 sorudan oluşan anket formu vasıtasıyla toplanmıştır. Anket 843 öğrenciye uygulanmıştır. Anket çalışması sonucunda toplanan veriler SPSS istatistik programı ile değerlendirilmiş ve önceden hazırlanan hipotezler sınanmıştır.Elde edilen bulgulara göre, sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı ile öğrencinin cinsiyeti, aylık ortalama harcaması ve babanın, çocuklarına sözlü veya fiziksel şiddet uygulaması arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Aile ve arkadaş çevresi öğrencilerin alkol kullanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Annenin veya babanın alkol kullanması ile öğrencinin alkol kullanması arasında ve öğrencinin arkadaş çevresinde alkol kullanan kişilerin bulunması ile öğrencinin alkol kullanması arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Alkollü içki kullanımı ile sigara içme ile arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Madde bağımlısı öğrencilerin, kişisel olarak veya grup olarak herhangi bir kavgaya karışma oranı, madde bağımlısı olmayan öğrencilere göre daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to get information about smoking usage of alcohol and drug among Sakarya University bachelor?s degree students. In this study age, sex, number of brothers or sisters, family and friends effects of using alcohol is searched.This study?s reference is carried out in 2008 at Sakarya University on Engineering Faculty, Science and Literature Faculty and State Coversatory students.The necessary information for this research is gathered from a survey form that consists of 63 questions. The data results that are gathered from the survey are evaluated by SPSS statistic program and from the hypothesis that are prepared previously are tested.According to the data that are found out, there has been a found a meaningful relation about smoking, usage of alcohol and drug between the students? sex, the monthly spending average and their fathers? oral or physical harshness to their children.Family and friend neighbourhood of students take an important role of alcohol usage. There has been found a meaningful relation between mother?s and father?s alcohol usage and the existence of people who are around the student?s friends and who use alcohol.There has been found a meaningful relation between smoking and usage of alcohol.The quarrel rate that the group of students who are drug addicted is much more than the students who are not drug addicted.