Vadeli işlem ve opsiyon borsasında risk yönetimi alanındaki gelişmeler Basel II standartları ve uygulama örnekleri
Risk management evolutions at turkdex Basel II standarts and case studies
  1. Tez No: 228801
  2. Yazar: VOLKAN DAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Risk yönetimi küçük ya da büyük olsun tüm işletmeler için önemlidir. Etkin risk yönetimini sağlayan bir şirket aynı zamanda etkin bir rekabet aracını da ele geçirmektedir. Şirketler çok çeşitli risk yönetimi tekniği kullanmak zorundadır. Fakat finansal piyasada kurallar her zamankine göre daha hızlı değişim sergilemektedir. Artık eski teknikler önemini yitirmiştir. Risk yönetiminde en önemli araçlardan biri de türev sözleşmelerdir. Türev piyasalar, piyasa ekonomisine önemli faydalar sağlamaktadır. Bunlardan bazıları, riskin transfer edilmesi, fiyat tespiti ve kamunun bilgilendirilmesidir. Vadeli işlem ve opsiyon borsası, Türkiye'de Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş tek vadeli işlem borsasıdır. Vadeli işlem ve opsiyon borsasının, etkin ve başarılı bir risk yönetim platformu oluşturmak suretiyle kurumların ve kişilerin risk yönetim ihtiyacını karşılamak ve ekonominin daha sağlıklı işlemesini sağlamak şeklinde stratejik ve iktisadi fonksiyonları vardır. Günümüzde vadeli işlem ve opsiyon borsasında, döviz, endeks, faiz, emtia ve altın vadeli işlem sözleşmeleri temel yatırım araçlarını oluşturmaktadır. Basel II, uluslararası banka denetçilerinin 1988 yılında oluşturulan uluslar arası sermaye uzlaşısının (Basel I) geliştirilmesiyle oluşturdukları bir çalışmadır. Basel II, bankaların sermaye yeterliliklerinin ölçülmesine ve değerlendirilmesine ilişkin olarak Basel Bankacılık Denetim Komitesi tarafından yayımlanmıştır. Basel II standartlarında güçlü bir risk yönetiminin sürecinin oluşturulmasına önem verilmektedir. Bu gelişmelerin ışığı altında bu çalışmada risk, risk yönetimi, türev araçların taşıdığı risk çeşitleri ve Basel II'nin vadeli işlem ve opsiyon borsasına olası etkileri incelenmiştir. Birinci bölümde, türev araçlar ve vadeli işlem ve opsiyon borsasının işlevi incelenmiştir. İkinci bölümde ise risk yönetimi, Basel standartlarının gelişimi ve ülke uygulamaları değerlendirilmiştir. Son bölümde ise elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve vadeli işlem ve opsiyon borsasını etkileyecek riskler açıklanmıştır. Daha sonra bir vadeli işlem sözleşme portföyüne Parametrik Riske Maruz Değer analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk management is of great importance for either large or small companies. A company managing risks effectively takes a strong competitive weapon. Companies have to use various risk management techniques. However, the rules in the financial markets are changing rapidly today as compared to the former times. That is to say the older techniques are of little importance now. One of the most important ways to manage risks is derivatives contracts. Derivatives markets are able to provide significant benefits for emerging markets economies, some of which are risk transfer, price discovery, and more public information. Turkish Derivatives Exchange (TurkDEX Inc.) is the only entity authorized by Capital Markets Board in order to launch a derivatives exchange in Turkey. Turkdex has strategic and economic responsibilities in terms of establishing an efficient and successful risk management platform in order to meet the needs of investors and to maintain a robust economic system. Today currency futures, equity index futures, interest rate futures, commodity futures, turkdex-gold futures contracts are main investment products in TurkDEX. Basel II is a study conducted by the international banking supervisors in order to update the original international bank capital accord (Basel I), which has been in effect since 1988. Basel II is published by The Basel Committee on Banking Supervision to revise the international standards for measuring the adequacy of a bank's capital. One of the most important points in Basel II standards is to build up a strong risk management process. Taking into consideration these facts, the main objective of this study is to evaluate risk, risk management, types of risks in derivatives and the possible effects of Basel-II on TurkDEX. At the beginning, derivatives and the role of TurkDEX are analyzed. In the second chapter, risk management, development of Basel standards and country practices are evaluated. In the last part of the study the general findings are discussed and then possible risks on the TurkDEX are aimed to explain. And finally, a parametric value at risk method is used to analyze in order to measure the risk of a portfolio of futures contracts.