İhracat pazar bilgisi ve ihracat performansı ilişkisi: İhracat pazar yönlülüğe ilişkin bir uygulama
The relationship between export market information and export performance: An application on export market orientation
  1. Tez No: 228802
  2. Yazar: BURAK KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
Firmanın mevcut ve olası paydaşlarıyla ilgili her tür ihracatla ilgili veri olarak tanımlanabilen ihracat pazar bilgisi, ihracat performansını etkileyen önemli bir faktördür. Bu değişkenin ihracat performansına ilişkin modellere yerleştirilmesi ise zor olmaktadır. Bu çalışmada ihracat pazar bilgisi ile ihracat performansı arasındaki ilişkiyi ele alan yaklaşımlar üç grup altında toplanmaktadır. İhracat pazar bilgisinin kazanımı-kullanımı, örgütsel öğrenme ve ihracat pazar yönlülük olarak adlandırılabilecek bu gruplar çerçevesinde, konuyla ilgili bütünleştirici bir perspektif sunulduktan sonra, bu yaklaşımların ikisinden yararlanarak, Türk tekstil ve konfeksiyon sektöründe söz konusu ihracat pazar bilgisi ? ihracat performansı ilişkisi incelenmeye çalışılmıştır. Gerçekleştirilen alan araştırması sonucunda, firmaların en çok yararlandıkları ihracat pazar bilgisi türleri ve kaynakları ile bunların çeşitli yönetimsel ve firmaya özgü özelliklerle ilişkisi belirlenmektedir. Bunun yanında firmaların ihracat pazar yönlü davranışlarının, özellikle ihracat pazar bilgisi üretiminin, ihracat performansına ciddi biçimde etkide bulunduğu ve bu etkinin, çeşitli çevresel faktörlerden fazla etkilenmeden gerçekleştiği tespit edilmiştir. İhracat pazar bilgisi türleri ve kaynaklarında ise cevaplayıcı firmalara özgü çeşitli yönetimsel ve örgütsel özelliklere dayalı farklılaşmalar tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma hem ihracat pazar bilgisi literatürüne katkıda bulunmakta hem de ihracatı destekleyici kuruluşlara, firmaların bilgiye dayalı ihtiyaçlarını karşılamak üzere alacakları kararlarda yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Export market information, which is defined as any export related data regarding current and potential stakeholders of an exporting firm, is a critical determinant of export performance. However, it is hardly located in export performance models. In this thesis, based on a review of studies on the relationship between export market information and export performance, three approaches, namely export market information acquisition and use, organizational learning and export market orientation, seem to emerge in the field. Every study regarding the relationship between export market information and export performance adopts one of these approaches to a certain extent. Yet, there are no stringent walls among these approaches. Benefiting from this comprehensive perspective and using the tools these approaches offer, a field study is conducted to investigate the relationships among export market information types, export information sources, export market orientation and export performance in the Turkish textile and ready-to-wear sectors. The results indicate that export market orientation, especially export market intelligence generation is an important factor in increasing subjective export performance, export intensity and export sales. However, the link between export market orientation and export sales growth is rather weak. Other findings reveal that export market information types and export market information sources often differ according to respondents? managerial and organizational characteristics. Overall, the results of this study not only contributes to the export market information literature, but also helps export promotion organizations make better decisions in satisfying firms? informational needs.