İlköğretim 8.sınıf öğrencilerine demokrasi kültürü kazandırmada demokrasi eğitimi ve okul meclisleri projesi'nin katkısı (Kütahya ili örneği)
The contribution to cause of 8th graders to earn culture of democracy as ? democracy education and school councils? (Kütahya province)
- Tez No: 228870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ÇİFTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi'nin 8.sınıf öğrencilerine demokrasi kültürü kazandırmadaki katkısını değerlendirmek için yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Kütahya ili oluşturmuştur. Kütahya il merkezinde bulunan sosyo-ekonomik düzeyleri birbirinden farklı 6 ilköğretim okulu belirlenmiştir. Belirlenen bu okulların 8. sınıf öğrencileri araştırma kapsamına alınarak projenin öğrencilere demokrasi kültürü kazandırmada katkısının olup olmadığı sonucuna ulaşılmaya çalışılmıştır.Araştırma kapsamına alınan bu okulların 8. sınıf öğrencilerine iki bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Anketin ilk bölümünde kişisel bilgiler, ikinci bölümünde ise demokrasi kazanımlarına yönelik 53 madde yer almıştır. Hazırlanan anketler 624 öğrenciye uygulanmıştır. Ancak bu uygulama neticesinde 543 anket uygun görülmüş olup değerlendirmeye alınmıştır. Diğer anketler öğrenci tarafından eksik cevaplandığı için değerlendirmeye alınmamıştır.Araştırmada elde edilen bulgular incelendiğinde; demokrasi eğitimi ve okul meclisleri projesinin öğrencilerde demokrasi kültürünün kazanılmasında etkili olduğu görülmüştür. Yapılan değerlendirmenin sonucunda, cinsiyete göre, annenin eğitim durumuna göre anlamlı farklılıklar çıkmıştır. Gelir durumuna göre ve babanın eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür.Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi'nin okullarda sistemli bir şekilde gelişerek devam etmesi, yapılan uygulamaların kâğıt üstünde kalmayacak şekilde etkili bir şekilde yapılması, projeyle ilgili olarak öğretmenlere yönelik eğitici faaliyetlerin arttırılması şeklinde öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out with the purpose to commentate the contribution to cause of 8th graders to earn culture of democracy as ? democracy education and school councils?.The location of this survey has been Kütahya province. 6 primary school that diferences about socio-economic status has been select in the center of Kütahya.These schools? 8th gradershave been taken in to the scope of this survey and working about to earn democracy culture as Project.A questionnaire including two parts has been applied to 8 th graders in the schools that are taken into the scope of this survey. Questionnaire include 53 entry each, the first part is about particular and second part is about acquisitionof democracy. The questionnaires prepared heve been applied to 624 students. 534 entry evaluated because approve as data item. The others data have not valuation because of answered missing part.When the data collected by questionnaire is examined, it is realised that cause of 8th graders to earn culture of democracy as ? Democracy Education and School Councils? be effective. As a result of the study, significant differences were found between gender and parents? educational background. Significant difference weren?t found between socio-economic status.By using these results, there ara some suggestions. These are ? Democracy Education and School Councils? will carry forward to devolepment by school with systematical, practices must do effectual, educational actions need to add for the teachers about Project.