Duygusal zeka ve iş tatmini ilişkisinin analizi:Afyonkarahisar ili kamu sağlık çalışanlarına yönelik bir uygulama
Level of emotional intelligence and job satisfaction relationship analysis: the province is a public health employees Afyonkarahisar application
- Tez No: 228877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KEMAL POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, İşletme, Public Administration, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada kamu sağlık personelinin duygusal zeka düzeylerinin iş tatmin düzeylerine etkisini ölçmek ve aynı zamanda duygusal zeka düzeyi ve iş tatmin düzeyinin demografik değişkenler ve kurumsal faktörler ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmada veri elde etmek için anket tekniği kullanılmış, anket içerisinde duygusal zeka düzeyine ilişkin veriler elde etmek amacıyla Bar-on' un geliştirdiği, Füsun Tekin Acar tarafından kısaltılmış olan duygusal zeka ölçeğinden yararlanılmıştır. İş tatminine ilişkin verileri elde etmek amacıyla teorik bilgiler çerçevesinde araştırma sırasında oluşturulan iş tatmin ölçeğinden yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda duygusal zeka düzeyinin cinsiyet, yaş vb. demografik değişkenlerden anlamlı sayılabilecek düzeyde etkilenmediği belirlenmiş, iş tatmininin ise çalışma süresine ve ünvana göre değişim gösterdiği sonucuna varılmıştır.Araştırma sonuçlarına bakıldığında, demografik değişkenler-duygusal zeka düzeyi, demografik değişkenler-iş tatmini,duygusal zeka düzeyi-iş tatmini arasındaki ilişkiler düşük olarak gerçekleşmiştir.Araştırmanın ana konusu olan duygusal zeka düzeyinin iş tatminine etkisine yönelik olarak yapılan analizler sonucunda, kamu sağlık çalışanları açısından, duygusal zeka düzeyinin iş tatminine düşük düzeyde ve pozitif yönde etki ettiği belirlenmiştir.Duygusal ve sosyal zekanın temel öğeleri grubundaki yeteneklerin, iş tatminini etkileyen kurumsal faktörlerden ?işin kendisi? açısından sağlanan tatmin düzeyini düşük düzeyde pozitif yönde, ?ücret? açısından sağlanan tatmin düzeyini de düşük düzeyde negatif yönde etkilediği belirlenmiştir.Duygusal ve sosyal zekayı harekete geçiren yeteneklerin ise, iş tatminini etkileyen faktörlerden ?işin kendisi? ve ?çalışma arkadaşları? açısından sağlanan tatmin düzeyini yine düşük düzeyde ve pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research it has been aimed to evaluate the effects of the emotional intelligence levels of the puplic health staff to their job satisfaction levels ,and at the same time to determine the relationship of the emotional intelligence levels and job satisfaction levels with the demographic variables and institutional factors .In research , the questionnaire technique in which it has been taken advantage of the emotional intelligence criterion,developed by Bar-on and shortened by Füsun Tekin Acar,to get the data related to the level of the emotional intelligence has been used to get the data .It has been benefited from the job satisfaction criterion which was formed during the research as part of the theoretical knowledge in order to get the data related to the job satisfaction.As a result of the research,it has been determined that the emotional intelligence level is not effected very much by the demographic variables such as gender,age,etc.,but it has been come to the conclusion that job satisfaction can be changed by the duration of the work and the job title.Considering the results of the research ,the relationship between the demographic variables and the emotional intelligence, the demographic variables and job satisfaction, the emotional intelligence level and job satisfaction have become low.As a result of the analysis which has been done to evaluate the effects of the emotional intelligence level that is the main subject of the research to the job satisfaction, in respect of the puplic health staff it has been determined that the emotional intelligence level effects the job satisfaction in positive way and at low level.It has been determined that the capabilities in the basic parts of the emotional and interpersonal intelligence effect the level of the satisfaction gained in respect of ? the job itself ? ,one of the institutional factors that effects the job satisfaction,at low level in positive way, but effect the level of the satisfaction gained in respect of ?the wage? at low level in negative way.It has been stated that the capabilities, which evoke the emotional and interpersonal intelligence,again, effect the level of the satisfaction gained in respect of ? the job itself ? and ?colleague? the factors that effect the job satisfaction,at low level and in positive way.