The tradition of magical realism in contemporary Turkish and English literature: A comparative analysis of ?Dear Shameless Death? By Latife Tekin and ?Nights at the Circus? By Angela Carter
Çağdaş ingiliz ve Türk edebiyatı'nda büyülü gerçekçilik akımının etkileri: Latife Tekin'in 'Sevgili Arsız Ölüm' ve Angela Carter'ın 'Sirk Geceleri' adlı kitaplarının karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 228878
  2. Yazar: SUZAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TATİANA GOLBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, çağdaş İngiliz Edebiyat'ı ve çağdaş Türk Edebiyatı'nda ?Büyülü Gerçekçilik? (Magical Realism) adlı edebi akımın özellikleri araştırılmış ve karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmada öncelikle her iki edebiyata ve çalışmanın özünü oluşturan ?Büyülü Gerçekçilik? adlı edebi akıma örnek teşkil eden iki yapıt belirlenmiştir. Bu romanlar; İngiliz yazar Angela Carter tarafından yazılan ?Nights at the Circus? (Sirk Geceleri) ile Türk yazar Latife Tekin tarafından yazılmış olan ?Sevgili Arsız Ölüm? adlı yapıtlardır. Her iki yapıt farklı ve ortak özellikleri açısından karşılaştırılmış ?Büyülü Gerçekçilik? akımının her iki yapıttaki ve edebiyattaki önemi, işleniş şekli ve etkileri detaylı olarak ele alınmıştır. Çalışmada detaylı olarak incelenen bu ortak konulardan bazıları şunlardır; kadının toplumdaki yeri, kadın-erkek ilişkileri, özgür olma, kendini topluma kabul ettirme çabası, topluma adapte olabilme ve kadınların erkekler tarafından cinsel ve sosyal istismara uğraması.
Özet (Çeviri)
In this study, the aspects of the literary genre ?Magical Realism? in both Turkish and English literature is researched and comparatively studied. The central part of the study is represented by two novels that exemplify English and Turkish literature and embodies the genre ?Magic (al) Realism.? One is ?Nights at the Circus? by British author Angela Carter and the other is ?Dear Shameless Death? by Turkish author Latife Tekin. Each work is analyzed in itself and then compared with the other in terms of their common aspects to define the implications of magical realism in Turkish and English literature. Some important common aspects analyzed in detail are; the status of women and existing relationships between women and men in society, the struggle to gain freedom and social acceptance and adaptation, use and abuse of women by men.