Shear-wave elastografi US ile yapılan appendiks elastisite ölçümünün akut apandisit tanısındaki yeri
- Tez No: 626936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZÜM TUNÇYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç Akut apandisit en sık cerrahi gerektiren akut batın sebebidir. Gri-skala ultrasonografi (US) tanıda ilk basamak görüntüleme yöntemidir. US bulgularının tanısal performansı yüksektir ancak gri-skala US bulgularının tanıda yetersiz kaldığı durumlar bulunması nedeniyle non-invaziv, radyasyon ve kontrast madde maruziyetine neden olmayan tekrarlanabilir yeni yöntemlere ihtiyaç vardır. Enflame appendiksin sertliğinde artış olacağı hipotezinden yola çıkarak planlanan bu çalışmanın amacı shear-wave elastografi US incelemenin akut apandisit tanısındaki yerini araştırmak ve enflamasyon yoğunluğuyla olan ilişkisini histopatolojik bulgularla karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem İleri dönük olarak planlanan bu çalışmanın öncesinde etik kurul onayı alınmış olup her hastadan muayene öncesinde bilgilendirme sonrası aydınlatılmış onam formları elde olunmuştur. Karın ağrısı şikayeti nedeniyle başvuran ve akut apandisit ön tanısı bulunan tüm hastalara tüm abdomen US incelemesi yapıldıktan sonra bu hastalar içerisinde appendiksi değerlendirilebilen 84'ünde çap, lamina propria kalınlığı ve submukoza kalınlığı gibi gri-skala US bulgularına ek olarak SWE US tekniği ile appendiks elastisitesi ölçülmüştür. Hasta grubu 36, kontrol grubu ise 48 kişiden oluşmaktadır. Opere edilen hastalarda enflamasyon olup olmadığı histopatolojik olarak doğrulanmış olup akut apandisit tanısı alanlarda enflamasyon yoğunluğuna göre semikantitatif skorlama yapılmıştır. SWE'nin akut apandisitteki tanısal performansı, ROC analizleri yapıldıktan sonra duyarlılık, özgüllük, pozitif öngörü değeri (PÖD), negatif öngörü değeri(NÖD) hesaplanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction Acute appendicitis is the most common cause of acute abdomen requiring surgery. Gray-scale ultrasonography (US) is the first line imaging method in diagnosis. The diagnostic performance of US is good, but there is a need for non-invasive, repeatible new methods that don't cause contrast or radiation exposure, because gray-scale US findings are sometimes inadequate in diagnosis. The aim of this study is to investigate the role of shear-wave elastography in the diagnosis of acute appendicitis and to evaluate its relationship with the intensity of inflammation in comparison with histopathological findings. Materials and Methods Ethics committee approval was obtained prior to this study which was planned prospectively and informed consent forms were obtained from each patient before the examination. After abdominal US examination is done for all patients presenting with abdominal pain and had pre-diagnosis of acute appendicitis; for 84 of these patients, the elasticity of appendix is measured by SWE US technique in addition to gray-scale US findings such as diameter, lamina propria and submucosal thickness. The patient group consisted of 36 people and the control group consisted of 48 people. The presence of inflammation in the operated patients was confirmed histopathologically and semiquantitative scoring was performed according to the intensity of inflammation in patients diagnosed with acute appendicitis. The diagnostic performance of SWE in acute appendicitis was evaluated by calculating sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV) and negative predictive value (NPV) after ROC analysis.