İnsanın yaşam alanlarıyla kurduğu ilişkinin resmin olanaklarıyla incelenmesi
Analysing the relationship that a person establishes with living spaces through the facilities of art of drawing
- Tez No: 228944
- Danışmanlar: DOÇ. BİRNUR ERALDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırma, sanatın doğayı, insanları, nesneleri ve mekanları algılayışındaki gerçeklik olgusunu, sanat tarihsel bir süreç içerisinde ve belli sınırlılıkları koruyarak incelemiştir. Her dönemin kendine özgü bakış açısı, algılama yetisi, gerçeklikleri kavrayış biçimi tarihsel dönemlerin özellikleri göz önünde bulundurularak incelenmiştir.Bu çalışma, sanat ve toplumsal hayat arasındaki ilişkilerin, zaman ve mekân üzerindeki etkileri ile resim sanatındaki yansımalarını sınırlı da olsa ortaya koyabilmeyi amaçlamıştır. İnsan, doğa ve mekânın toplumsal hayat içinde biçimlenişleri ve bunları anlamlandıran süreçler ele alınırken farklı bilgi alanlarının yaklaşımlarına başvurulmuştur.Bu çalışmada, uygarlık tarihinin sanata yansıyan ilk örneklerinden başlayarak yirmibirinci yüzyıla uzanan çok geniş bir zaman aralığı araştırılmış ve ortaya konulan problemi örnekleme yeteneği en belirgin olan sanat ürünlerine başvurulmuştur. Bu geniş zaman alanını sıralı bir şekilde ele alabilmek için hem sanat tarihinin hem de toplumsal tarihin kullandığı dönemselleştirmeler esas alınmıştır.Anahtar Kelime: Doğa, Mekân, toplumsal hayat, görme biçimi, algılama, anlamlandırma.
Özet (Çeviri)
This research has studied the fact of reality of perception of the art in nature, human beings, objects and spaces, through a process of art history and by preserving some certain limitations. The peculiar perspective, characterisation of the perception faculty, and style of apprehending the factuality of each period has been investigated considering the historical facilities of the period.This study aimed to present, though limited, the effects of the relationships between the art and the social life on time and space, and their reflections on art of drawing. While undertaking the formations of human, nature and space in social life, and the processes that making those to be apprehended, the approaches of different fields of knowledge were appealed.In this research, a very comprehensive time interval was studied starting with the very first examples of history of civilization that reflected on art, and extending to twenty-first century, in addition, the art products that were mostly distinctive in sampling the exposed problem were applied. In order to be able to address sequentially to the mentioned comprehensive time interval, the periodizations in which both the history of art and social history are used were based.Key Terms: Nature, Space, Social Life, Point of View, Perception, Apprehension.