Alışveriş merkezi imajının mağaza imajına etkisi üzerine bir uygulama
The effect of shopping center image on store image: An empirical investigation
- Tez No: 228955
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHTIŞEN KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı alışveriş merkezi imajının bu merkezlerde yer alan markalı mağazaların imajını etkileyip etkilemediğini tespit etmektir. Bu amaçla, Ankarada'ki modern alışveriş merkezleri ile geleneksel alışveriş merkezleri ve buralarda yer alan mağazaların imajları ölçülmüştür. Ölçümde her iki tipteki alışveriş merkezinden alışveriş yapan tüketicilere uygulamak üzere anket yöntemi kullanılmıştır. Kullanılabilir anket sayısı 300'dür. Yapılan analizlere göre ulaşılan temel sonuç, alışveriş merkezi imajının orada bulunan markalı mağaza imajını istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde etkilediğidir. Çalışmada elde edilen diğer bir sonuç, ülkemizde organize ve geleneksel alışveriş merkezlerine ait imaj boyutlarının hem literatürden hem de birbirlerinden farklı olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, organize alışveriş merkezinin ve burada yer alan mağazaların, geleneksel olanlardan daha olumlu imaja sahip oldukları saptanmıştır. Fiyatı yüksek olarak algılanan organize alışveriş merkezlerinin imajının daha olumlu olması organize alışveriş merkezinden ve buradaki mağazalardan alışveriş yapanlar için fiyatın önemsiz olduğunu, fiyatı kalitenin bir işareti olarak gördükleri de söylenebilir. Sonuç olarak alışveriş merkezinin imajının mağaza imajını anlamlı şekilde etkilediği belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler Organize alışveriş merkezi, imaj, mağaza imajı, alışveriş merkezi imajı, geleneksel alışveriş merkezi
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether the image of shopping centers affects the image of stores that have store brands For this purpose, the images of organized shopping centers, downtown shopping centers and the image of branded stores that place in these centers, in Ankara, were measured. In order to measure image a survey was applied to the consumers shopping both in organized shopping centers and downtown centers. The number of surveys that can be used is 300. After statistical analysis, it was revealed that the image of shopping centers affects the image of the branded stores that places in these centers. This is the basic result of this study. The result of the statistical analysis showed that the dimensions of these two shopping centers are different from each other and also from the literature. In addition to this, it is revealed that the images of organized shopping centers and the stores that place in these centers are more positive than the images of downtown shopping centers and the stores in here. The price level in organized shopping centers is perceived higher than the price level in downtown shopping centers. However, the image of organized shopping centers is more positive than the image of downtown shopping centers. It can be said that the consumers accept the price level as an indicator of quality. So the higher the prices are, the higher the quality and image is. The result of the statistical analysis showed that, the image of shopping centers affects the image of the branded stores that exist in these centers. Anahtar Sozcukler Organized shopping centers, image, store image, shopping center image, downtown shopping centers