Stokastik programlama yardımıyla belirsizlik altında elektrik üretimi planlaması
Power production planning under uncertainty via stochastic programming
- Tez No: 228977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Enerji sistemlerinin gerçek hayat şartları altında etkin ve verimli olarak faaliyetlerini sürdürebilmesi gerekliliği, üretim sürecinin iyi planlanması zorunluluğunu doğurmakta ve bu amaçla belirsizlik altında optimizasyon yöntemlerine başvurulması kaçınılmaz hale getirmektedir. Bu sistemlerin belirsiz talep yapısı altında faaliyet gösterdikleri gerçeği göz önüne alındığında, belirsizlik altında optimizasyon yaklaşımı olarak senaryo tabanlı stokastik programlama modelleri öne çıkmaktadır.Bu çalışmada, belirsiz talep altında faaliyet gösteren bir doğalgaz çevrim santralinin karşılaştığı üretim planlama problemi, çok-aşamalı stokastik bir program olarak modellenmiştir. Belirsizliğin modelde uygun bir biçimde ele alınabilmesi amacıyla, ARIMA zaman serisi modellerine başvurulmuş ve elde edilen stokastik süreç bilgileri senaryo ağacı oluşturulmasında kullanılmıştır. Senaryo ağacının sezgisel bir algoritma yardımıyla minyatür bir ağaca indirgenmesi sonucunda elde edilen talep senaryoları matematiksel modelde girdi olarak kullanılmıştır. Söz konusu çok-aşamalı stokastik program, cebirsel bir modelleme dili yardımıyla deterministik eşdeğerine çevirilerek problemin çözümü sağlanmıştır.Anahtar Sözcüklerelektrik üretim planlaması, çok-aşamalı stokastik program, deterministik eşdeğer, ARIMA, senaryo indirgeme.
Özet (Çeviri)
The necessity of effective and efficient operation of power systems under real life conditions has raised the need for careful planning of such systems and thus employing optimization methods that is able to handle uncertainty.If undeterministic load charcteristics of those utilities are to be considered, scenario based stochastic programming models emerges as a primary optmization method under uncertainty. In this paper,a multistage stochastic linear program has been proposed for modeling power production planning problem of a natural-gas burning utility operating under uncertain load.In order to handle uncertainty properly in the model, ARIMA time series models are utilized and parameters of the stochastic process is used for constructing load scenario tree.This original scenario tree has been downsized to a much more smaller one by an heuristic scenario reduction algorithm and this miniature tree has been used as an input to mathematical model.Resulting multistage stochastic program has been solved by generating the deterministic equivalent of the program via an algebraic modeling language.Key Wordspower production planning, multistage stochastic program, deterministic equivalent, ARIMA, scenario reduction.