Kemençe, ney ve tanbur için orkestral yazım tekniği
Kemençe, ney and tanbur orchestral writing technique
  1. Tez No: 228998
  2. Yazar: AYHAN GUNCA
  3. Danışmanlar: DR. NAİL YAVUZOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada; Klasik Türk Müziği'nin en önemli problemlerinden olan müziğin öğretilme sürecindeki ?Aktarım?dan hareketle yola çıkılmıştır. Toplu icra esnasında (özellikle polifonik müzik içerisinde), her sazın notada olmayan ve kendine has süslemeleri ortaya koymasının ?kakofoni? (Ses uyumsuzluğu) yarattığı sonucundan da hareket edilmiştir. Bu sorunu aşmak için; orkestradaki yazım tekniklerinin kullanılması yolu ile ilerleme sağlanabileceği düşünülmüştür. Çalgı olarak; yaylı, nefesli ve mızraplı çalgılara örnek olması açısından Kemençe, Ney ve Tanbur seçilmiştir. Gruplandırma esnasında orkestral yazımda görünmeyen ve sadece bu çalgılara özel yapılar ortaya çıkmıştır. Bu yapıların da nota üzerinde gösterimine ait örneklemeler sunulmuştur. Yapılan bu çalışmanın polifonik müzik içerisinde uygulanabilirliğini test etmek ve çıkacak olumlu veya olumsuz sonuçları ortaya koyabilmek için; iki bölümden oluşan bir eser bestelenmiş ve stüdyo ortamında kaydedilmiştir. Elde edilmiş olan sonuçların özellikle konservatuar eğitiminde, çalgının ve icranın gelişmesine faydalı veriler içerdiği, icrayı oluşturan faktörlerin notaya eklenmesi yoluyla müziğin sonraki nesillere sadece kulak yolu ile değil yazılı olarak da sağlıklı bir şekilde aktarabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, prepared as a dissertation in the Arts, ?Conveying? in the music education process, being the one of the most important problems in Classical Turkish Music is considered. It is believed that each instrument?s posing its own peculiar ornamentations, not found in the scores, brings about the cacophony during the ensemble performances (especially true for the polyphonic music). This is another beginning point for this study. In an effort to overcome this problem, it is thought that the writing techniques used in the orchestras would provide an opportunity to make an advance. The instruments preferred in this study are Kemence, Ney and Tanbur due to being the samples of string, wind and plectrum instruments. During the process of grouping, new structures not evident in the orchestral writing but peculiar to these instruments emerge. Samples related to these newly emerged structures are also presented on the scores. To test the applicability of this study to the polyphonic music and to reveal the positive or negative results, a two part work is composed and recorded in a studio. It can be concluded that the obtained results contain worthwhile data for the development of the instrument and performance in education, especially at the conservatory level and that the music could be conveyed to the next coming generations in a more accurate way not only through an aural training but also through a written method by adding the factors constituting the performance to the score.