A study of fragmentation in Samuel Beckett's characters in his one- act plays
Samuel Beckett?in tek perdelik oyunlarındaki karakterlerin parçalanması
- Tez No: 229000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTÜL ÖZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yirminci yüzyıldaki savaş sonrası sosyal ve politik karışıklık döneminde, modern insaniki dünya savaşının ardında bıraktıklarının acısını çekmiştir. İnsan umudunu kaybetmişve parçalanmış hayalleri onu hiçliğe sürüklemiştir. Değerleri anlamını yitirmiş vehiçbir değerin, inanışın ve kimliğin olmadığı bir boşluğun içinde yaşamayaterkedilmiştir. Bu sebeple, insan benliğinin bütünlüğünü yitirmiştir. Benliği parçalarabölünmüştür ve benliğini bu anlamsız ve umutsuz boşlukta birleştirmek imkansız halegelmiştir. O dönemin felsefi akımları de bu parçalanmış benliği incelemektedir.Yirminci yüzyılın ilk yarısında insan hayatının anlamını arayan Varoluşçuluk akımıöncü akımlardan birisi olarak ortaya çıkmıştır. Varoluşçular insanı varlık ve öz olarakikiye bölmüşlerdir. İnsan anlamlı ve bütün bir varlık oluşturabilmek için anlamlı bir özyaratmak zorundadır. Samuel Beckett iki dünya savaşı sonrasındaki modern insanı veonun çaresiz durumunu gözlemlemiş ve Uyumsuz oyunlarında bu modern insanınacınası durumunu ele almıştır. Oyunlarında yabancılaşmadan ve yalnızlıktan yakınanmodern insanın parçalanmış benliğini yansıtmıştır. Bu parçalanmış benlik en açıkbiçimde özellikle Beckett'in tek perdelik oyunlarında görülür çünkü bu oyunlardaBeckett diyalogları kısa tutma ve sahne eşyalarını en aza indirgeyerek kullanmaşansına sahip olmuştur. Bu teknik sadelikte parçalanmış karakterleri daha çarpıcıdır,başka bir deyişle, karakterler kelimeler ve diğer sahne eşyaları arasındekaybolmamaktadırlar. Beckett'in tek perdelik oyunlarındaki tüm karakterleri ?garip?karakterlerdir ancak karakterlerini sahnede fiziksel ve ruhsal olarak parçalanmışgöstererek ?garip? karakter yaratmanın ötesine geçmiştir. İlk dönem tek perdelikoyunları arasında en belirgin özelliklere sahip olan Endgame, Krapp's Last Tape, Play,Breath adlı oyunlarında Beckett görünüşte bütünlüğe sahip olan ancak hareketlerindeve konuşmalarında parçalanmışlıklarının yansıtıldığı karakterler yaratmıştır. Bukarakterler birbirleri için bir bütünün tamamlayıcıları gibidirler. Son dönem tekperdelik oyunlarında ise - Footfalls, Not I, Ohio Impromptu, ve Rockaby- Beckettparçalanmış insan benliğinin somutlaştırılması üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu oyunlardada tüm karakterleri parçalanmıştır ancak bu parçalanmışlık karakterin vücut organlarınaindirgenmesi veya bedensizleştirilmiş bir ses verilmesiyle ortaya konmuştur. Ne kadarparçalanmış olsalar da indirgenmiş parçalarda benliklerini arayan karakterlerolmuşlardır. Sürekli varlıklarını sorgularlar ve bu zalim boşlukta onlara bilebileceklerihiçbir şey bırakılmadığı ve varabilecekleri hiçbir yer olmadığı için bu sorgulamabaşarısızlıkla sonuçlanır. Tuzağa düşmeye mahkum oldukları bu kısır döngüyü yoksayarak, bu karakterler sonu gelmez benlik arayışlarına devam etmeye kararlıgörünürler.Anahtar SözcüklerSamuel Beckett, Uyumsuzluk Tiyatrosu, Varoluş, Benlik Parçalanması, Beckett'in TekPerdelik Oyunları.
Özet (Çeviri)
During the social and political crisis in the early twentieth century after the world wars,modern man suffered to a great extent from the repercussions of two World Wars. Manlost his hope and his shattered dreams led him to nothingness. The values he had wereemptied and he was abandoned to live in a vacuum in which there is no value, belief oridentity. Therefore, man lost the unity of his self. His self was shattered into pieces andit was hard for him to unite those pieces in the meaningless and hopeless void. Thephilosophies of the day were also analyzing in the first half of the century in the pursuitof the fragmented self. Existentialism is one of the pioneering movements emerged tosearch for meaning in man?s life. They divide man as a being in terms of existence andessence. Man has to create a meaningful essence to form a unified and meaningfulexistence. Samuel Beckett observed modern man and his helpless situation in the worldafter two World Wars and he inserted the pathetic condition of the modern man into hisabsurd plays. In his plays, he displayed the fragmented self of the modern man sufferingfrom alienation and isolation. Especially, this fragmented self is observed clearly in hisone-act plays. In one-act plays he had the chance to keep the dialogues short tominimalise the stage props. In this technical purity and minimalism, his fragmentedcharacters can be more striking, in other words, they do not get lost in words or amongthe other stage props. The characters in his one-act plays are absurd, but Beckett wentbeyond the absurd character by making his characters physically and psychologicallyfragmented on the stage. In his early one-act plays such as Endgame, Krapp?s LastTape, Play, Breath which can be accepted as the most representative ones among theothers, he created characters who seem unified in appearance, but their fragmentation isreflected in their movements and in their speech. They function as two complements ofa whole to each other. In late one-act plays, Footfalls, Not I, Ohio Impromptu, andRockaby, Beckett intensified the reification of the fragmented self of man. Hischaracters in late plays are also fragmented, but the fragmentation is clearer as acharacter is reduced to its bodily organs or to a disembodied voice. No matter howfragmented the characters are, they are in search of their selves in the parts they arereduced to. They constantly question their existence and their questioning is unfulfilledas there is nothing left to know or nowhere else to reach in the wicked void. Regardlessof this vicious circle that they are bound to be trapped, they seem to be determined to goon their doomed search for their selves.Key WordsSamuel Beckett, Absurd Theatre, Existence, Fragmentation of the Self, Beckett?s One-Act Plays.