Bilgisayar oyun grafiklerinde biçim - içerik sorunları ve bir uygulama
Form & content issues in computer game graphics and an application
- Tez No: 229006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZÜLFİKAR SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bilgisayar oyunları tasarımı; grafik tasarım, yazılım, senaryo, ses ve müzik gibi çeşitlialanların bir arada bulunduğu uygulama alanlarındandır. Otuz yılı aşan geçmişi bulunanbilgisayar oyunları, günümüzde dünya genelinde ulaştığı pazar büyüklüğüyle giderek önemkazanan ve ilgi gösterilen bir alan konumuna gelmiştir. Alt türleri, özgün yapıları, yüksekgerçekçilik düzeyleriyle bilgisayar oyunlarında, her alanda profesyonel işgücüne gereksinimduyulmaktadır.Görsel niteliğe giderek daha fazla önem verilen, görselliğin üzerinde daha çok durulmasıgereken bir konu haline geldiği bilgisayar oyunlarında, grafik tasarımın kapsamına girenbirçok farklı alan bulunmaktadır. Grafik tasarım, bir oyunun nasıl göründüğünü belirlemeninyanında oyunun genel niteliğini belirleyen öğelerden biridir. Özellikle, neredeyse tamamen 3boyutlu grafiklerin kullanıldığı çağdaş oyunlarda, yazı tasarımcılarından doku tasarımcılarınakadar birçok farklı disiplinde uzman görev yapmaktadır. Karakter, seviye ve ortamtasarımlarının yanında tipografi, doku, 3 boyutlu modelleme gibi uzmanlık gerektiren öğelerinyer aldığı bilgisayar oyunlarında bu alanların her birinin grafik tasarım ölçütlerine uygunolması gerekmektedir.?Bilgisayar Oyun Grafiklerinde Biçim - İçerik Sorunları ve Bir Uygulama? başlıklı buçalışmada bilgisayar oyunları ve türleri üzerinde durulmuş; 3 boyutlu bilgisayar grafikleri,bilgisayar oyunu grafiklerinin kapsamı, önemi ve kullanımları incelenmiştir. Oyungrafiklerinde biçim, içerik ve tasarım sorunları araştırılmış, bunlar; 3 boyutlu grafikler,tipografi, karakter ve arayüz tasarımı gibi başlıklar altında irdelenmiştir. Sonrasındabilgisayar oyunlarında etkili bir grafik tasarım yapısının nasıl olması gerektiğine dair yanıtlararanmış, ulaşılan sonuçlar ?Uzak Ufuklar? macera oyunu grafiklerine uygulanmış ve bunlardeğerlendirilmiştir.Anahtar SözcüklerGrafik Tasarım, Bilgisayar Oyunu Grafikleri, Bilgisayar Oyunları, Bilgisayar Oyunu Tasarımı,3B Bilgisayar Oyunları, 3B Bilgisayar Grafikleri, Karakter Tasarımı, Arayüz Tasarımı
Özet (Çeviri)
Computer Games? design is one of the application areas where various elements as graphicdesign, programming, script writing, sound and music design are used together. Computergames, with over thirty years of past, is an area which gains importance with its market sizeall around the world. With their different genres, original structure and high reality level,computer games require professional workforce in every aspect.Computer games, in which visual quality gains importance day by day, have variouselements related to graphic design. Graphic design, among its role that affects how thegame looks, is one of the criteria to decide the game?s overall quality. Especially, in moderngames in which almost entirely 3 dimensional graphics are used, professional designerstake part in various different areas from typography to texture design. In Computer games inwhich elements like typography and 3 dimensional modelling along character, level andambient design require a degree of professionalism, every one of these areas needs to meetgraphic design standards.In this study, with the title ?Form & Content Issues in Computer Game Graphics and anApplication?, computer games and their genres have been analysed; 3 dimensionalcomputer graphics, the extent, the importance and use of computer game graphics havebeen studied. Form, content and design problems in computer graphics have been analysedand these have been grouped in headlines as 3 dimensional graphics, typography andinterface design. Finally, the answers about how an effective graphic design structureshould be in computer games have been researched and graphic elements created for ?FarHorizons? adventure game have been analysed.Key WordsGraphic Design, Computer Game Graphics, Computer Games, Computer Game Design, 3DComputer Games, 3D Computer Graphics, Character Design, Interface Design