Effect of sound design on players choices in videogames: A case study on Valorant gun sounds
Bilgisayar oyunlarındaki ses tasarımlarının oyuncunun üzerindeki etkisi: Valorant silah sesleri
- Tez No: 782163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, İletişim Bilimleri, Music, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilgisayar oyunları endüstrisi, dijital dünyadaki teknolojik gelişmelerle beraber büyük bir hızla büyümeye devam eden bir sektördür. Bu sektörde çalışanlar yoğun bir şekilde bu deneyimin karşı tarafa daha etkili bir şekilde nasıl aktarılması gerektiği üzerine çalışmalarını sürdürmektedirler. Son zamanlarda büyük şirketlerin ve teknolojilerin sponsorluğunda milyar dolarlık bir endüstri haline gelmiştir. Yazılımcıların açık görüşlülüğü ve artan kullanıcı sayısının bu durumu yaratmasında büyük bir rolü olduğunu söyleyebiliriz. Oyun deneyimini ve alınan hazzı arttırmak açısında duysal elementlerin çok önemli bir rolü olduğu sayısız araştırma tarafından kanıtlanmıştır. Oyuncunun içinde bulunduğu ortamı algılaması ve onu çevreleyen nesneler hakkında ipucu verip duruma ikna edebilmesi açısından grafiklerin yanısıra ses tasarımının da grafiklerle eş zamanlı olarak çalışması gerekmektedir. Birinci şahış gözünden oynanan nişancı oyunları, sayısız oyun türlerinden sadece bir tanesidir. Bu tezde, birinci şahıs gözünden oynanan nişancı oyunlar ile ilgili olarak yapılacak araştırma, bu oyunlardaki silah ses tasarımları farklılıklarının, oyunu oynayan kişi tarafından nasıl algılandığı ve bu algının silah seçimindeki kararlara etkisini yanı sıra oynayan kişi üzerinde duygusal olarak nasıl bir etkiye sahip olmasının üzerine olacaktır. Ses faktörünün kendisi insanlar üzerinde bir takım ilüzyonlara neden olabilir. Bunu, silahlar üzerinde konuşacak olursak eğer, bu ilüzyonlardan bazılarını şu şekilde adlandırabilirz, daha yüksek hasar hissi, daha hantal hareket hissi, iyi nişan alma hissi, daha hızlı ateş edebilme hissi ya da fütüristik bir hissiyat. Bu tez kapsanımda iddia, Valorant denen Riot Games tarafından 2020 de yayınlanmış rekabetçi birinci şahıs nişancı oyunu üzerinden test edilecektir. Bu oyun iki takımın ateşli silahlar kullanarak birbirini öldürmesi üzerine dayanmaktadır. Ek olarak oyunun sağladığı imkanlardan biri de silah dokularının satin alınıp değiştirilebilmesidir. Bu her ne kadar görsel bir değişimmiş gibi gelse de bazı deriler kendilerine özel ses tasarımlarıyla beraber gelmektedir ve kullanıldığı silahın sesini değiştirmektedir. Bu değişim gerçeklerşirken silahın bütün özellikleri sabit kalmaktadır. Bu özelliklerden en temel olanları atış hızı, geri tepmesi ve verdiği hasardır. Bu özellikler online oynanan rekabetçi bir oyunda hayati önem taşımaktadır ve mücadeleci insanlar arasında eşitlik sağlanması için korunması elzemdir. Bunu test edebilmek için evet/hayır ve paragraph cevapları olan bir anket hazırladım ve bu anketi bulduğum 19 profesyonel olarak oyun oynamayan insana gönderdim. Buna ek olarak iki tane de profesyonel E-sport oyuncusuyla röportaj yaptım. Bu röportajda anketdeki soruların yanısıra nedenlerini daha derin araştırabilmek adına cevaplanan soruları daha da detaylandırmalarını ve kişisel oyun deneyimlerinin hangi altyapıyla geldiğini anlatmalarını istedim. Gelen cevapları, frekans bilgisi içeri, dinamik alan genişliği ve sesin temel bölümlerinden biri olan Sustain bölümünün uzunluk kısalığı açısından değerlendirdim. Bu cevapları, ses mühendisliği perspektifinin yanı sıra, dayandırabileceğim duygu perspektiflerini içeren araştırmalarla da destekledim.
Özet (Çeviri)
The video game industry is expanding rapidly due to the digital world's ongoing technological advancement. New ideas, projects, and inventive developers or companies that potentially advance the state of the art are supported by the industry itself. It has become one of the largest industries in entertainment and sports. In terms of boosting gameplay or user satisfaction, sound design plays a crucial part in the development of video games. In video games, auditory features can provide information about the surroundings where the player is placed inside the game scene. FPS (first-person shooter) is one of numerous game genres. In this thesis, the sound design of firearms in first-person shooter video games and its effect on players' weapons preferences are investigated and analyzed. The sound created by firearms can generate the perception of tremendous damage, bulkiness, improved aim, a rapid fire rate, a futuristic aura, etc. This assertion is tested in the reality by Valorant, a competitive first-person shooter game in which two teams compete to kill each other with firearms. In addition, Valorant allows the employment of the same weapon with multiple sounds. I conducted a study of casual players utilizing the feature game that allows a player to employ. In addition, interviews with E-sports professionals were conducted to investigate the rationale behind their decisions. Due to these characteristics, this game is regarded the ideal candidate for testing this topic. Results are associated from the sound engineering perspective such as frequency content, dynamic range, and sustain of a signal with the support of the Perspective of the Emotions. This Perspective of Emotions content is taken from a related research called“Causing fear, suspense, and anxiety using sound design in computer games”by Toprac & Abdel-Meguid in 2010 and there are 4 types of Perspectives to base on the results of this research.