Analitik geometri dersinde eleştirel düşünme becerilerine dayalı öğretimin öğrenci erişi düzeyi ve kalıcılığa etkisi
Effects of instruction depending on critical thinking skills on student achievement level and retention in analytic geometry lessons
  1. Tez No: 229028
  2. Yazar: EMİNE EBRU ERÜS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESED YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
10. sınıf Analitik Geometri dersi Doğrunun Analitik İncelenmesi ünitesinin işlenişindeuygulanan eleştirel düşünmeye dayalı öğretimin öğrenci erişisi ve kalıcılığa etkisi olupolmadığını saptamaya yönelik olan bu araştırma, deneysel yöntem kullanılarakgerçekleştirilmiştir.Bu amaçla, (1) eleştirel düşünme becerilerine dayalı öğretim etkinliklerinin uygulandığıgrup ile geleneksel öğretim etkinliklerinin uygulandığı grubun bilişsel alanın kavramave uygulama düzeyi erişileri farkı, (2) eleştirel düşünme becerilerine dayalı öğretimetkinliklerinin uygulandığı grup ile geleneksel öğretim etkinliklerinin uygulandığıgrubun kalıcılık puanları farkı incelenmiştir.Araştırmanın deneklerini Fethiye Kemal Mumcu Anadolu Lisesi 2006-2007 eğitim veöğretim yılı 10. sınıflarından 10 İ ve 10 K şubeleri oluşturmuştur (n=62). Deney vekontrol gruplarının seçimi yansız atama ile (random) yapılmıştır. Araştırmada kontrolgruplu ön test ? son test modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ?DoğrununAnalitik İncelenmesi ünitesine ait ve araştırmacı tarafından geliştirilen 35 soruluk birçoktan seçmeli test? kullanılmıştır. Ölçeğin KR-20 değeri 0,82 olarak hesaplanmıştır.Verilerin analizinde ön test puanları ? erişi puanları ve erişi puanları ? kalıcılık puanlarıarasındaki farkın anlamlılığını belirlemek için t ? testi kullanılmıştır.Araştırmanın sonunda elde edilen bulgular şöyledir :1. Eleştirel düşünme becerilerine dayalı öğretim etkinliklerinin uygulandığı grup ilegeleneksel öğretim etkinliklerinin uygulandığı grubun bilişsel alanın kavrama veuygulama düzeyi erişileri arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır.2. Eleştirel düşünme becerilerine dayalı öğretim etkinliklerinin uygulandığı grup ilegeleneksel öğretim etkinliklerinin uygulandığı grubun kalıcılık puanları arasındadeney grubu lehine anlamlı fark bulunamamıştır.Anahtar Kelimeler : Analitik Geometri, Eleştirel Düşünme Becerileri, Erişi, Kalıcılık.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find whether the instruction based on critical thinking iseffective on student achievement and retention or not in, the climate of AnalyticExamining of Lines chapter of grade 10 Analytic Geometry lessons. This research hasbeen done by conducting experimental method.Due to this goal, (1) the difference between the comrehension and applicationachievements of cognitive domain of the experimental group which applied theinstruction based on critical thinking skills and the control group which applied thetraditional instruction activities, (2) the difference between the retention scores of theexperimental group which applied the instruction based on critical thinking skills andthe control group which applied the traditional instruction activities are examined.The sample group of this research consisted of the students of 10 İ and 10 K classes ofFethiye Kemal Mumcu Anadolu Lisesi who attended in the academic year of 2006-2007(n = 62). The experimental and control groups were selected randomly. The pretestposttestequıvalent control group experimental method was conducted in this research.In order to collect data from samples, a test scale that has 35 questions about AnalyticExamining of Lines chapter was used. The test scale was developed by the searcher.The KR-20 value of the test scale was calculated as 0,82. To analyze data, in order toasssess the difference of pretest scores ? achievement scores and achievement scores ?retention scores, t-tests were used.The results of statisticals are as follows :1. A significant difference was found between the comrehension and applicationachievements of cognitive domain of the experimental group which applied theinstruction based on critical thinking skills and the control group which appliedthe traditional instruction activities against experimental group.2. A significant difference was not found between the retention scores of theexperimental group which applied the instruction based on critical thinking skillsand the control group which applied the traditional instruction activities.Key Words : Analytic Geometry, Critical Thinking, Achievement, Retention.