Osmanlı Döneminde Küdüs'teki yabancı okullar (XIX. Yüzyıl)
Foreign school during Ottoman Empire in Jerusalem (XIX th .century)
- Tez No: 229032
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Osmanlı Döneminde Kudüs'teki yabancı okullar (XIX Yüzyıl)?çalısması tarihi birsorun ve gelişme olarak ele alınmıştır. Tezimiz eğitim sorunu ile ilgili değil, eğitim faaliyetiarkasında gizlenen siyasi etkinlikleri ortaya koymayı amaçlayan bir tarih araştırmasıdır.Bu çalismada Osmanlı Devleti döneminde Kudüs'te tesis edilen yabancı okullardaeğitim faaliyetleri, etkinlikleri ve daha sonra bıraktığı olumsuz sonuçları ortayaçikarmaya çalistik.Araştırmamız girişten sonra iki ana bölümden meydana gelmektedir.Girişbölümünde Kudüs'ün coğrafi, siyasi ve toplumsal durumu hakkında bilgi verildi.I.bölümde Osmanlı döneminde yabancı okulların açılması, bu okulların yönetimşekli, Ögretim kadrosu, finansmanı, faaliyetleri yanında bu okulların açılmasını veçogalmasini sağlayan gelişmeler özellikle azınlıklara tanınan haklar, yabancı ülkelereverilen Kapitülasyonlar ve Osmanlı Devletinde Misyonerlik faaliyetlerinden geniş birşekilde bahsettik. Daha sonra Osmanlı Devleti'nin bu okulları denetim altına almaçabaları ele alındı.II.bölümde ise XIX. yüzyılda Kudüs'te tesis edilen yabancı okullar hakkında engeniş bilgiyi vermeye çalıştık. Kudüs'te açılan yabancı okullar sırasıyla Fransız, İngiliz,Alman, Rus, Amerikan, İtalyan, İsveç ve Avusturya okulları eel alındı.Çalışmamız esnasında konumuz ile ilgili var olan kaynakları gözden geçirdiktensonra okullar hakkında verilen bilgilerin büyük bir kısmı Başbakanlık Osmanlı Arşivibelgelerinden temin ederek onlardan mümkün olduğu kadar istifade etmeye çalıştık.ANAHTAR KELİMELERYabancı OkullarEğitim FaaliyetleriMisyonerlik ÇalışmalarıOsmanlı DevletiMaarif-i Umumiye Nizamnamesi
Özet (Çeviri)
The thesis titled Foreign school during Ottoman Empire in Jerusalem (XIX. thcentury) has been discussed as a historic problem and historic advance. Our thesis not onlyis a problem of education but also is a historical study which purpose to explain theactivities behind the education.In the thesis we tried to declare educational activities in foreign schools which hadbeen established during Ottoman Empire. And also we tried to declare their effetion andtheir negative results.Our thesis consist of an introduction and of two main chapters. In the introduction,has been given information about geographical, political, social position of Jerusalem.In the first chapter we explained the opening of foreign schools during Ottomansand the management of these schools, and teaching stuff, and their financial sources andtheir activities. Also we explained development that provide to be open these schools and tobe enlarge and especially the rightfull of minority has been studied. Caputilation andmissonary works has also been studied. After that the tries of Ottomans to control theseschools has also been studied.In the second chapter we try to inform about foreign schools which had been put upin Jerusalem. The foreign schools which hed been established in Jerusalem has been studiedone after another the French, English, German, Russian, American, İtalian, Sweden andAustrulian schools.During our study by reading the suorces, we has taken the large quantity of ouracknowledgements from archives of ministry. The archives documents which has been usedduring the study has been introduced in added section.KEY WORDSForeign SchoolsEducation ActivitiesMissionary WorksOttoman EmpireMinistry of Public Education