Allıanoı Antik Ilıcası Erken Bizans Dönemi seramikleri (kırmızı astarlı kaplar ve günlük kullanım kapları, 1999-2005)
Early Byzantine ceramics of Antique Thermal Spring of allianoi (red slip ware and comman ware
- Tez No: 229078
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. V. MACİT TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Tez çalışmamızın konusu Allianoi Antik Ilıcası'nda ele geçen seramik buluntulardır.Allianoi'da tespit edilen seramik fırınları nedeniyle bu yerleşimde yerel bir üretiminolduğu bilinmektedir. Çalışmamızda yerel üretimin niteliği ve tipolojisinin ortayaçıkarılabilmesi amacıyla Erken Bizans Dönemi'ne tarihlenen kapların tipolojisiyapılarak bu dönemde görülen kap tipleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Çalışmamızda ilk olarak tezin amacını ve izlenilen yöntemi anlattığımız giriş bölümüyeralmaktadır. Giriş bölümü iki alt başlık altında ele alınmıştır. Burada ilk olarakBergama kentinin Erken Bizans Dönemi tarihinin ele alındığı tarihçe bölümü yer alır.Giriş bölümünde ikinci alt başlık olarak Allianoi'da yapılan kazı çalışmalarıanlatılmaktadır. Bu bölümde Allianoi'da yürütülen Müze Kurtarma Kazıları ile 1998?2005 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları tanıtılmaktadır.İkinci bölümde Allianoi'da tespit edilen Bizans Dönemi seramik fırınları ile ErkenBizans Dönemi seramik fırınları anlatılmıştır.Üçüncü bölümde kataloglar yer alır. Bu bölümde dört başlık altında hamur, kesit analizitipoloji ve seramik katalogu tanıtılmıştır.Dördüncü bölümde tespit edilen veriler değerlendirilmiştir. Bu bölümde ilk olarakhamur grupları ele alınmıştır. Hamur grupları açmalara ve tespit edilen tiplere göredeğerlendirilmiştir. Değerlendirme bölümünün ikinci alt başlığında kap tipolojisi elealınmıştır. Tipler açık kaplar ve kapalı kaplar olarak ayrılmıştır. Üçüncü bölümde tiphamurilişkisi anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde açmalara göre tiplerin dağılımı elealınmıştır. Beşinci bölümde Allianoi'da tespit edilen mal grupları anlatılmaktadır.Altıncı bölümde kaplarda görülen bezemeler, teknik, astar ve motif-kompozisyonözellikleri ile alt başlıklar içersinde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Değerlendirmebölümünün sonunda benzer örneklere dayanılarak kapların tarihlendirmesianlatılmaktadır.Son bölümde elde edilen veriler değerlendirilerek sonuç kısmı oluşturulmuştur.Çalışmanın sonunda harita, plan, tablo, grafik, levha ve resimlerle birliktedetaylandırılarak açıklayıcı bilgiler verilmeye çalışılmıştır.Anahtar SözcüklerErken Bizans Dönemi, Kırmızı Astarlı Kapları, Günlük Kullanım Kapları, Allianoi,Kesit Analizi, Bergama,
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the ceramic finds which are found in Antique ThermalSpring of Allianoi. Because of the ceramic ovens which are discovered in Allianoi, it?sknown that there was a local production center in the settlement. To determine thetypology and quality of the local production, the typology of vessels that dated to EarlyByzantine Period have been made and the types of vessels which belong to this periodhave tried to be bring into light.In our study, first of all there is a introduction chapter which the aim and the method ofthe thesis are explained. Introduction chapter consists of two sub-titles. At first part thehistory of Early Byzantine Period of Pergamon is explained. The second sub-title isabout the archaeological excavations in Antique Thermal Spring. The salvageexcavations which carried out by museum and excavations between 1998- 2005 areintroduced in this part.In second chapter, the Byzantine ceramic ovens which found in Allianoi and in EarlyByzantine are explained.There are catalogues in third chapter. In this part, typology, paste and catalogue ofceramics are introduced.In fourth chapter, obtained data are determined. First of all groups of paste areexamined. The groups of paste are examined according to trenches and proved vesseltypes. Typologies of vessels are determined in second sub-title of this part. Types areseparated into two groups which are called open- vessels and closed- vessels. In thirdpart the relationship of paste and type is clarified. The distribution of types according totrenches is explained in fourth part. Groups of merchandise that discovered in ThermalSpring are explained in fifth part. In sixth part, decoration of vessels is investigateddetailed with technique, priming and ornament- composition features in sub-titles. Atthe end of this part, vessels are dated according to similar examples.In last chapter, a conclusion part is formed by determining the obtained data. At the endof the study, an explanatory information is tried to be given detailed by maps, plans,tables, graphics, plates and photographs.Key WordsEarly Byzantine Period, Allianoi, Comman Ware, Red Slip, Sectional Analysis,Pergamon.