Örgütlerde çatışma yönetimi ve yöneticilerin müdehale teknikleri: Thomas modeline ilişkin Ankara'daki 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde bir araştırma
Conflict management in organizations and methods that managers use: A case study in 4 and 5 star hotels in Ankara about Thomas methods
- Tez No: 229094
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Otel işletmeleri yöneticilerinin çatışmaları yönetmede kullandıkları yöntemleribelirleyebilmek amacıyla, otel işletmelerinin görüşlerine başvurulan bu araştırma,2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, örgütsel çatışma kavramı, türleri,nedenleri ve örgütsel çatışmanın yönetimi üzerinde durularak, örgütsel çatışmayıyönetmede yöneticilerin kullandıkları/ kullanabilecekleri yöntemlere yerverilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde ise, otel işletmeleri yöneticilerininherhangi bir çatışma durumunda, söz konusu bu çatışmaları yönetmedekullandıkları yöntemleri belirlemeye ilişkin Ankara'da faaliyet gösteren 4 ve 5yıldızlı otel işletmeleri yöneticileri üzerinde gerçekleştirilen uygulamamalı biraraştırma yer almaktadır.Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için, örgütsel çatışma ve yönetimine ilişkinliteratür taraması yapılmış ve mevcut durumu betimlemek amacıyla, veri toplamaaracı olarak anket uygulanmıştır. Bu anket, Ankara'da faaliyet gösteren 4 ve 5yıldızlı otel işletmelerinin çeşitli kademelerinde yönetsel görev üstlenen(departman müdürleri, müdür yardımcıları ve şefler) 119 yöneticiyeuygulanmıştır. Ankette örgütsel çatışmanın yönetimine ilişkin yöneticilerinkullandıkları/ kullanabilecekleri Thomas modeli yöntemleri olan rekabet, kaçınma,uyma, uzlaşma ve işbirliği yöntemleri 15 yargı ile ele alınmıştır.Araştırmada uygulanan anket ile otel işletmesi yöneticilerinin çatışmalarıyönetmede kullanabilecekleri çatışma yönetim yöntemleriyle ilgili her davranışbiçimi ve yönteme ilişkin görüşleri analiz edilmiş ve bu görüşlerin çatışmalarınyönetilmesinde kullanılan yöntemler itibarı ile, yöneticilerin kişisel özelliklerinegöre anlamlı farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Elde edilen bulgular,amacına uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.Buna göre, araştırmaya dahil edilen otel işletmeleri yöneticilerinin çatışmalarıyönetirken en fazla oranda rekabet yöntemini kullanırken, en düşük orandakaçınma yöntemini kullandıkları yapılan analizler sonucu tespit edilmiştir. Ayrıcaaraştırmada, otel işletmeleri yöneticilerinin; bazı kişisel özelliklerine göre(cinsiyet, eğitim durumu, departman, yönetsel pozisyon, yöneticilik kıdemi) ileçatışma yönetme yöntemlerini kullanma düzeylerine ilişkin görüşleri arasındaanlamlı farklılıklar bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research, which consists of two parts, is to discover the methodsthat principles use to manage the conflicts in hotels. In the first part, concept oforganizational conflict, its types and reasons and managing the organizationalconflict takes place. In the second part, a case study to explore these methodswhich 4 and 5 star hotel managers use, to manage the conflict that occurs in theirdepartments, takes place.To carry out the aim of the research, literature research on organizational andmanagement of conflict was made and a questionnare was applied to 119 manageswho work at different steps of administration of 4 and 5 star hotels activating inAnkara in order to describe the present condition and to collect data. In thequestionnare 5 methods of Thomas and 15 behaviours that principles use or canuse in the literature such as, avoiding, competition, collaborating, accommodatigand compromise that principles use/can use to manage organizational conflict, wasdiscussed.With the questionnare that was used in the research, allkinds of behaviour andmethods that can be used to manage the conflicts ara analyzed and explored if themethod or the point of view differs due to personal characterictics of the principlesor not. Data, which were collected by questionnares were also analyzed andcommented by statistical methods.As a result of analysis of the data obtained, it was established that principles use,mostly method of competition at the highest ratio, avoiding method at the leastratio. In the research there has not been a significant difference between hotelprinciples personal characterictics as sex, education, department, managerialposition and years of management and their rank of conflict management usage.