Orta öğretim kurumları öğrenci seçme ve yerleştirme sınavının değişen madde fonksiyonlarının cinsiyete ve okul türüne göre incelenmesi
Examining differential item functions of the elemantary school student selection and placement examination according to gender and school type
  1. Tez No: 229123
  2. Yazar: BİLGE BEKCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KELECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2005 yılında yapmış olduğu ortaöğretim kurumları öğrenci seçme ve yerleştirme sınavı'nda yer alan maddelerincinsiyete ve okul türüne göre değişen madde fonksiyonu (DMF) içerip içermediğinibelirlemektir. Bunun için Mantel-Haenszel ve lojistik regresyon yöntemlerikullanılmıştır. Araştırmada, 2005 yılında yapılan OKS'nın fen bilgisi, matematik,Türkçe ve sosyal bilgiler alt testlerine cevap veren 777137 kişi arasından rastgeleseçilmiş, evreni temsil edebildiği düşünülen örneklemler üzerinde çalışılmıştır.Araştırmada öğrencilerin 100 maddeye verdiği yanıtlar ele alınmıştır.Elde edilen bulgular doğrultusunda, Sosyal bilgiler alt testinde DMF olmadığıgözlenmiştir. Türkçe alt testinde ise, okul türü alt grubuna göre DMF içeren 2 maddeyerastlanmıştır. Aynı şekilde fen bilgisi alt testinde okul türü alt grubuna göre, 1 maddedede DMF bulunduğu, matematik alt testinde de 4 maddede DMF olduğu gözlenmiştir.Elde edilen DMF'lerin madde etkisinden mi, yoksa madde yanlılığından mıkaynaklandığı araştırılmıştır. Bunun için konu alanı uzmanlarından görüşler alınmıştır.Sonuçta OKS'nda yer alan maddelerin yanlılık içermediği ortaya çıkmıştır.Anahtar SözcüklerDeğişen Madde Fonksiyonu, Madde Yanlılığı, Lojistik Regresyon, Mantel Haenszel
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine whether the items in the elemantaryschool student selection and placement examination were included in DIF according togender and school type. The other purpose of this study is to compare the methods oflogistic regression and Mantel-Haenszel in order to detect from 777137 students whotook natural science, Turkish, mathematics and social studies subtests of 2005 OKS.2005 Elemantary School Student Selection and Placement Examination consists of 100questions (25 natural science, 25 Turkish, 25 mathematics, 25 social studies). All ofthese questions were analysed in this study. The findings showed that there is no DIF insocial studies subtest. However, four items in mathematics subtest, two items in Turkishsubtest and one item in natural science subtest had DIF. İt is examined whether DIF iscaused by item impact or item bias. For this, the experts options were taken. İnconclusion, it is found that the items of the Elemantary School Student Selection andPlacement Examination have no item bias.Key WordsDifferential İtem Functioning, İtem Bias, Logistic Regression, Mantel-Haenszel.