Müslüm Oğuz üzerine bir inceleme
A study on the works of the author Müslüm Oğuz
- Tez No: 229157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİTAT DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Biyografi ve incelemeden oluşan bu çalışmada Türk dünyasını ve Azerbaycan tarihini edebiyat dünyamıza taşıyan şair-yazar Müslüm Oğuz, tüm yönleri ile tanıtılmak ve incelenmek istenmiştir. Çalışmaya, yazarın, dış Türkleri roman dünyamıza taşıması, son yıllarda yetişen tarihsel romancılarımızdan olması, eserlerinin derin ve anlamlı mesajlar taşıması ve üzerine herhangi bir akademik çalışmanın yapılmamış olması, edebiyat tarihimiz açısından bir eksikliğin giderilmesi düşüncesi ile başlanmıştır.İlk olarak yazarın fikirlerini ve eserlerini daha iyi anlamak gayesiyle ayrıntılı biyografisi verilmiştir. Devamında yazarın tarihsel romanlarının daha iyi anlaşılabilmesi için tarihsel roman türünün dünyada ve Türk edebiyatında doğuşu, gelişimi, temsilcileri hakkında bilgiler verilerek, yazarın tarihsel romancılığımızdaki yeri bu bilgiler ışığında ortaya konmak istenmiştir.Çalışmamızın temelini oluşturan inceleme bölümünde yazarın roman ve piyeslerinin ne gibi iletiler üzerine kurulduğunu izleksel açıdan; teknik ne gibi özellikler taşıdığını yapısal açıdan; yazarla okur arasında iletişimi sağlayan dil, dil ve üslup bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which is made up of biography and research, Müslüm Oğuz, who brings the history of Azerbaijan and Turkish Community in our literature as a poet and writer, is wanted to be introduced and studied. This study aims to complete the absence in respect of our history of literature being a historical novelist he has brought the foreign Turks in novel and his works include deep and meaningful messages, but there is no academic study on his works.First of all a detailed biography of the writer is given in order to understand his ideas and works. Immediately after the emergence of historical novel type in the world and Turkish literature is studied expressing its progress and giving information about its representatives and also the importance of the writer in respect of these viewpoints.In the research part which is the basis of our study, the messages of his novels and plays is researched in respect of main idea, its technical characteristics are researched in respect of structural type, the language which provides communication between writer and reader is researched in respect of language and style.