M.Ö. IV. Binyıl-M.Ö. 1. Binyıl arasında dağlık Phrygia bölgesinde yerleşim modelleri
The settlement models in the highlands of Phrygia between the IV. th. Millenium B.C. and I st. millenium B.C.
  1. Tez No: 229245
  2. Yazar: YUSUF POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TACİSER SİVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Günümüzde Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya İl sınırları içinde yer alan, bereketli ovalara, derin vadilere ve ormanlık alanlara sahip Dağlık Phrygia Bölgesi, M.Ö. IV. Binyıldan I. Binyıla kadar geçen süreçte farklı kültür ve uygarlıkları bünyesinde barındırmıştır.Çalışmamızda M.Ö. IV. Binyıl ile M.Ö. I. Binyıl arasında Dağlık Phrygia Bölgesi'ndeki yerleşmelerin, bölgenin coğrafi özellikleri ve topoğrafik yapısıyla olan ilişkisi tespit edilerek yorumlanmıştır. Bu çalışmalar sırasında, Coğrafi Bilgi Sistemi programlarının çalışma sisteminin bir bölümünü oluşturan, var olan haritalar program üzerine koordinatlı atılarak her bir dönem ayrı bir harita üzerinde gösterilmiştir. Böylece Dağlık Phrygia Bölgesinde saptanmış olan arkeolojik yerleşmelerin dönem ve buluntu farklılıklarına göre ayrı ayrı haritaları üretilmiş ve görsel analiz yapılmıştır. Aynı zamanda bu süreç içinde, farklı kültür evrelerinin yerleşim stratejilerindeki dönemsel farklılıkların ortaya konulması ve topoğrafik yapıyı da göz önünde bulundurarak hangi tür yerleşimlerin nasıl bir topoğrafik yapıdan faydalanarak yoğun olarak kullandığının saptanması da ele alınmıştır. Bu çalışma kapsamında bölgede toplam 40 Höyük, 24 kale, 6 adet düz yerleşme, 25 nekropol değerlendirilmiştir.Çalışmamızın ilk bölümünü Dağlık Phrygia Bölgesi'nin fiziki coğrafyasının tanımı, ikinci bölümde antik kaynaklar ve arkeolojik veriler ışığında Dağlık Phrygia Bölgesi'nin Tarihi Coğrafyası, üçüncü bölümde bölgede yer alan yerleşmeler, yerleşim tiplerine göre gruplara ayrılarak tanıtılmıştır. Son olarak yerleşim tiplerinin coğrafi konum ve topoğrafik yapılarına göre genel değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Highlands of Phrygia which consisted of provinces of Eskişehir, Afyonkarahisar and Kütahya, have fertile plains, deep valleys and heavily forested areas. Therefore, The region has been a homeland to many cultures between the IV th. Millennium B.C. and I st. Millennium B.C.This M.A. thesis focuses on the relations among the settlements in the highlands in the provinces of Phyrgia between the IV. Millennium B.C. and I. Millenium B.C. with geographical characteristics and topographical structure of that region.In this study, GIS (Geographical Information System) have been applied onto the current maps associated with the region. Thus, according to the varieties of the artefacts and periods, cultural phases of the region have been presented by using different maps and several analysis techniques.Furthermore, M.A. thesis includes the period diversities of the different cultures in their settlement-strategies. Evidently, 40 Mounds, 24 Fortresses, 6 Flat Settlements and 25 Necropolises were investigated in the region and were evaluated according to the systematics used in the settlement archaeology.First chapter of the M.A. thesis includes the physical geography of the highlands of Phrygia. Second chapter includes the historical geography of the highlands of Phrygia according to the ancient authors and archaeological data. In Third chapter, the types of settlements have been classified and described depending on this classification. Last chapter includes the geographical situation and topographical structures of the settlement types in the region.