Uyarlanmış yoğun tuvalet eğitimi yönteminin otistik özellikler gösteren çocuklara tuvalet becerilerinin öğretiminde etkililiği
The effectiveness of modified intensive toilet training method on the teaching toilet skills to children with autism
  1. Tez No: 229246
  2. Yazar: AVŞAR ARDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA CAVKAYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı; otistik özellikler gösteren çocuklara tuvalet becerilerinin öğretiminde uyarlanmış Azrin ve Foxx'un yoğun tuvalet eğitiminin etkisini belirlemektir. Bu araştırma üç otistik özellikler gösteren öğrenci ile eğitim ortamında uygulanmıştır. Bu araştırmada denekler arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır.Otistik özellikler gösteren çocuklara tuvalet becerilerinin edinim aşamasında öğretiminde uyarlanmış Azrin ve Foxx'un yoğun tuvalet eğitimi, sıvı alımının arttırılmasını ve zaman çizelgesini içerirken aşırı düzeltme uygulamalarını içermeyecek şekilde kullanılmıştır. Uygulama günlük altı saatlik bir çalışmayı gerektirmektedir.Bu araştırmada, hem gözlemciler arası güvenirlik hem de uygulama güvenirliği verileri toplanmıştır. Otistik özellikler gösteren çocuklara tuvalet becerilerinin edinim aşamasında öğretiminde, uyarlanmış Azrin ve Foxx'un yoğun tuvalet eğitimin etkiliğini belirlemede grafiksel analiz kullanılmıştır.Araştırma sonuçları, otistik özellikler gösteren çocuklara tuvalet becerilerinin öğretiminde uyarlanmış Azrin ve Foxx'un yoğun tuvalet eğitiminin edinim aşamasında kuru kalma ve tuvalete çiş yapma becerilerinde etkili olduğunu göstermiştir. Sosyal geçerlik verileri bu sonuçları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effectiveness of modified Azrin and Foxx?s intensive toilet training method on the teaching toilet skills to children with autism. The modified Azrin and Foxx?s intensive toilet training method of teaching toilet skills to children with autism consists of extra fluid taking and time schedule but not overcorrection procedures. Implementation needs a study of six hours per day.The study was conducted with three children with autism in an educational setting. Multiple probe design was used in this study. Both interobserver and procedural reliability data were collected. Graphical analysis was used to determine the effectiveness of modified Azrin and Foxx?s intensive toilet training method on the teaching toilet skills to children with autism.The results of this study indicate that the modified Azrin and Foxx?s intensive toilet training was effective on teaching dryness and urinating in-toilet at acquisition level to children with autism. Regarding parents were satisfied very much with the results.