Çevrimiçi öğrenmede eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi ve öğrenen görüşleri: Sağlık çalışanlarına ilişkin bir uygulama
Determining education needs in online learning and learners? opinions: A study of medical workers
  1. Tez No: 229244
  2. Yazar: BELGİN BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN KURUBACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırma, uzaktan çevrimiçi öğrenmeye ilişkin eğitim gereksinimlerinin belirlenmesinde hemşirelerin görüşlerini almayı amaçlayan nitel bir durum çalışmasıdır. Araştırmada ALINE (Active Learning In Nursing Education) modeline (Fay, Selz ve Johnson, 2005) göre, hemşire öğrenenlerin öğrenme etkinlikleri, öğrenen merkezli yaklaşım, etkileşim, hemşirelik yeterliliklerine odaklanma ve geribildirime ilişkin görüşleri alınmıştır. Araştırma; İç Anadolu Bölgesi'nde 2000 yılında nüfusu 557.028 olan bir ilde bulunan X ve Y üniversite hastanelerinde gerçekleştirilmiştir. On beşi X üniversite hastanesinden, beşi Y üniversite hastanesinden olmak üzere, toplam yirmi çalışan hemşire çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma verileri, 03-26 Mart 2008 tarihleri arasında bireysel yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; araştırmanın geneline ilişkin tasarım açısından on yedi, içerik açısından on, uygulama açısından sekiz ve değerlendirme açısından on adet ana tema bulunmuştur. Hemşireler, uzaktan çevrimiçi hemşirelik eğitiminde, tasarım açısından temel olarak çalışma koşullarına ve zamanlarına uygun olmasını, derslerin görsel ve sesli öğelerle sunulmasını, ders yöneticisine, ders içeriğine, ders materyallerine ulaşım kolaylığı ve sürekliliğin olmasını, anında geribildirim verilmesini, içerik açısından; programın hazırlanmasında hemşirelerin gereksinimlerinin ve görüşlerinin dikkate alınmasını, alanında uzman ve deneyimli hemşire eğitimcilerin kendilerine danışmanlık yapmasını istemektedirler. Uygulama açısından; hemşire öğrenenlerin uygulamaları kendilerinin yapmasına izin verilmesini, el becerilerinin kazandırılmasını, hasta üzerinde uygulama olanağının olmasını, değerlendirme açısından ise anında geribildirim verilmesini, ders yöneticisine ulaşabilmeyi, yalnızlık duygularının giderilmesini, soru-yanıt olanağının olmasını, güven duygusunun oluşturulmasını, öğrendiklerini test edebilmelerine olanak verilmesini istediklerini ifade etmektedirler.Araştırmada elde edilen genel sonuç ve öneriler; bilgisayar okur-yazarı olmayan hemşireler; uzaktan çevrimiçi hemşirelik eğitiminde, ders yöneticisine, ders içeriklerine ve ders materyallerine ulaşımda kolaylık ve sürekliliğin olmasını, gereksinimlerinin ve görüşlerinin dikkate alınmasını, uzaktan çevrimiçi öğrenme ortamlarının çalışma koşullarına ve zamanlarına uygun olmasını, alanında uzman kişilerin kendilerine danışmanlık yapmasını, derslerin görsel ve sesli öğelerle sunularak kalıcılığının sağlanmasını ve anında geribildirimin sunulmasını istemektedirler. Hemşirelerin bilgisayar okur-yazarı olmalarını sağlayarak uzaktan çevrimiçi ortamlarda istedikleri zaman ve istedikleri yerden ders içeriklerine, ders materyallerine ve ders yöneticisine ulaşmaları, derslerin görsel ve sesli öğelerle sunulması, yaşadıkları sorunlara ilişkin anında geribildirim verilmesi etkili ve kalıcı bir öğrenme sağlayabilir. Bu bağlamda geleceğe ilişkin yapılacak araştırmada elde edilen sonuç ve önerilerin uzaktan çevrimiçi hemşirelik eğitim programlarının hazırlanmasında dikkate alınması; yetişkin öğrenen olan hemşirelerin eğitimlerine devam etmek istediklerinde karşılaşacakları zaman, yer ve uzaklık gibi sorunları ortadan kaldırarak yaşamlarını anlamlı kılacak eğitsel etkinliklere katılmalarında onlara esneklik kazandırabilir. Ayrıca, bu çalışmanın bulguları çerçevesinde uzaktan çevrimiçi hemşirelik eğitim programlarının tasarlanması, işletilmesi ve değerlendirilmesi üzerine Türkiye'de farklı araştırmaların yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalardan elde edilecek ortak bulgulara göre de evrensel, esnek ve dinamik bir uzaktan çevrimiçi hemşirelik eğitim program modelinin tasarlanması ve geliştirilmesi, hemşirelerin yeni ve güncel bilgi/becerilerle donatılması için zorunludur.
Özet (Çeviri)
This is a qualitative case study aimed to determine the opinion of nurses on distant online learning. According to ALINE (Active Learning In Nursing Education) model (Fay, Selz and Johnson, 2005) which constitutes the conceptual core of the study, the opinions of nurse learners on learning activities, learner-centered approach,, interaction, nursing competency oriented and feedback were taken. The research was conducted in year 2000, X and Y university hospitals in a Central Anatolian city with a population of 557.028. 15 nurses from X university hospital and 5 nurses from Y university hospital, total twenty nurses, volunteered in the research. Research data were gathered between dates 03-26 March 2008 via individual semi-structured face to face interview technique.According to research results; there are seventeen main themes on design, ten main themes on contents, eight main themes on practice, and ten main themes on evaluation were obtained. In distant online learning training, as for design, the nurses basically wanted the training to be appropriate to their working conditions and times, the presentation of lessons with audio-visual methods, easy reach to training instructor, contents and materials and sustainability of them, instant feedback; as for contents, they wanted to be asked about their needs and opinions while preparing the program, the consultancy of expert and experienced nurses. As for practice; nurse learners wanted to make the practices themselves, to gain hand skills and have the chance to practice on patients; as for evaluation, they wanted to have instant feedback, to be able to reach instructor of training, to scatter their feeling of loneliness, to have question-answer opportunity, to establish feeling of trust, to have a chance for testing what they learnt.The general conclusions and suggestions obtained from this research; nurses who are not computer literates in distant online nursing training wanted easy reach and sustainability of training instructor, course contents and course materials, to declare their needs and opinions, the appropriateness of distant online learning environments to their working conditions and times, consultancy of expert nurses, making use of audio visual methods in lessons to ensure a permanence and instant feedback. By enabling the nurses to be computer literates, in distant online environments, whenever and wherever they want, they will be able to reach course materials and instructor, to learn the lessons via audio-visual methods, instant feedback concerning the problems they face with which in turn enable them to have an effective and permanent learning. Within this context, the results and suggestions concerning the research aimed for future will be taken into account during the preparation of distant online nursing training programs and thus the adult learners, nurses, will have a flexible learning environment when they want to continue their education since this program erases problems such as time, place and distance. Also within the framework of the findings obtained from this study, it becomes a necessity to conduct different researches in Turkey on designing distant online nursing training programs, to operate and evaluate these programs. According to the common findings gathered from these studies, in order to furnish nurses with modern and updated knowledge and skills, it is a must to design and develop a universal, flexible and dynamic distant online nursing training program model.