Türkiye'deki belediyeler ile sivil toplum kuruluşlarının Avrupa Birliği'ne uyum sürecini desteklemeye yönelik işbirliği modelleri: Avrupa evi örneği
The cooperation models oriented to support the adaptation process to the European Union of municipalities and non-governmental organizations in Turkey: European house case
  1. Tez No: 229295
  2. Yazar: SERKAN DORU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Avrupa Birliği'ne uyum çalışmalarının yüksek bir ivme kazandığı son yıllarda, bu konuya yönelik olarak yapılan pratik çalışmalar da önem kazanmaya başlamıştır. Özellikle, mevzuatların Avrupa Birliği müktesebatına uyarlanması ve bunu gerçekleştirebilmek için ard arda gelen Anayasa değişiklikleri, uyum paketleri ve ulusal programlar, Avrupa Birliği'nin hazırlamış olduğu Katılım Ortaklığı Belgeleri ile Türkiye'ye yön vermiştir.Yapılan bu değişiklikler, özellikle yerel yönetimler ve sivil hak ve özgürlükler konularında olmuştur. Avrupa Birliği'nin, siyasal ve anayasal bir birliğe doğru yol aldığı bu günlerde, yerel ve bölgesel yönetimler ile yurttaş bilinçliliğine verdiği önem müktesebatında ve bu konuya yönelik olarak desteklediği eğitim ve araştırma projelerinde gözlemlenmektedir. Bu sebeple, çalışmanın konusu ve amacı ile de birebir örtüşen bu konular bağlamında çalışma bir model önerisine dönük olarak hazırlanmıştır.Çalışmada öncelikli olarak Türkiye'deki sivil hak ve özgürlüklerin ortaya çıkışı ve küresel değerler ve kavramlar bağlamındaki gelişimi, ardından Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri incelenmiştir. Daha sonraki bölümde, Türkiye'de yerel yönetimlerin ortaya çıkışı ve Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde geçirdiği değişimler incelendikten sonra, Türkiye'deki sivil toplum ? yerel yönetim ortaklığını geliştirmeye yönelik olarak uygulanan örneklere yer verilmiştir. Son bölümde ise, yapılan Avrupa Evleri araştırma gezisinde gözlemlenen Avrupa Evleri tek tek açıklandıktan sonra, Antalya'da yerel yönetim ? sivil toplum ortaklığında kurulabilecek bir Avrupa Evi modeline yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of legislations about adaptation to the European Union since 1999, the studies concerning this topic have begun to gain much more importance. Especially, adaptation of Turkish laws and regulations to the Acquis Communitaire, such as constitutional amendments, adaptation packages, national programs, the Accession Partnership Document that has been prepared by European Union, guide Turkey in this process.These changes can be observed especially in the fields of local governments, civic rights and liberties. As the European Union heads towards deeper political and constitutional integration, the importance of local and regional governments and civic consciousness have also grown. This can be observed in the education and research projects which are supported by the European Union. Therefore, the aim of this dissertation has been to propose a model about the cooperation between local governments and Non-Governmental Organizations.In the first section, the emergence of civic rights and liberties, global values, and development of related concepts and the relationship between Turkey and European Union have been expounded. In the next chapter, the historical development of local governments in Turkey, and the transformations in the local governments due to the adaptation process to the European Union have been evaluated. Besides, the examples which aim to improve the cooperation between civil society and local governments were also included in this chapter. In the last section, the results of the Europe Houses Research Excursion, in which 8 Europe Houses in 4 European countries were visited, were presented and finally a model proposal has been developed to establish a Europe House in Antalya to improve cooperation between civil society and local governments.