Heykel sempozyumlarının kurumsallaşması ve fizibilite etüdü: Bir uygulama
The instituonalization and feasibility study of the sculpture symposiums: A case study
- Tez No: 229308
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KURUÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Turizm, İşletme, Museology, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada organize edildikleri çevrenin, cazibe merkezleri haline dönüşmesinde önemli katkılar sağlayan heykel sempozyumlarının yapılarının ve yapılabilirliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Heykel Sempozyumlarının çevreye ve kültür mirasına katkıları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kültür-Sanat Etkinliklerinin yapıları ve heykel sempozyumlarının bu etkinlikler içindeki yerleri incelenmiştir. Bir uygulama olarak Akdeniz Üniversitesi bünyesinde alt yapı projesi olarak düzenlenebilecek beş yıl süreli heykel sempozyumunun fizibilitesi araştırılmıştır.Birinci bölümde kültürel ve sanatsal etkinliklerin tarihsel gelişimleri, yapıları, çeşitleri ve yansımaları incelenerek dünyada, Türkiye'de ve Antalya'da etkinliklerin dağılış biçimleri tablolarla ortaya konulmuştur. Ayrıca bu bölümde kültür ve sanat kavramlarının turizmle, işletme bilimiyle sosyoloji ile bağlantıları incelenmiştir.İkinci bölümde heykel sempozyumu kavramı, tarihsel gelişimi, organizasyon çeşitleri ve dünyada, Türkiye'de ve Antalya'daki yerleri araştırılmış ve bazı örneklerle desteklenmiştir.Üçüncü bölümde yatırım projeleri ve fizibilite etüdü kavramı incelenmiştir. Fizibilite etüdü kapsamında yapılacak olan ekonomik ve sektörel; teknik; mali ve finansal; hukuki analiz kavramları üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde Akdeniz Üniversitesi bünyesinde organize edilecek olan beş yıllık uluslararası heykel sempozyumları projesinin yapılabilirliği incelenmiştir. Bu bağlamda muhtemel bir sempozyumun ekonomik ve sektörel analizi ile mali ve finansal analizi yapılmış ve projenin değerlendirilmesi yapılmıştır.Ekonomik ve sektörel analiz yapılırken sanat etkinlikleri ile turizm arasındaki ilişkinin ortaya konulabilmesi için Türkiye'nin ve Antalya'nın turist potansiyelleri saptanmıştır. Ayrıca heykel ile ilişkisi olan Güzel Sanatlar Fakültelerinin Türkiye'deki gelişimleri gözlenmiş öğretim elemanı ve öğrenci sayıları saptanmıştır. Güzel Sanatlar Fakülteleri'nin sayısal verileri arasında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin yeri de belirlenmiştir.Mali ve finansal analiz kapsamında projenin muhtemel gider ve gelirleri araştırılarak elde edilen veriler ışığında, projenin değerlendirilmesi yapılmıştır.Proje değerlendirmesinde projenin geri ödeme süresi, net bugünkü değeri, iç karlılık oranı hesaplanmış, likidite analizi ve fon akım tabloları yapılmıştır.Elde edilen veriler ve hesaplama sonuçları ile projenin uygulanabilirliğinin sonucu incelenmiştir.Sonuç olarak belirlenen araştırma, inceleme, analiz ve kıyaslamaların ardından tez çalışmasına konu olan ?Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Heykel Sempozyumu?nun uygulanabilirliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the structure and feasibility of sculpture symposiums, which contribute significantly to the transformation of their environment in to attraction centers, were aimed to be analysed. It was tried to point out the contributions of sculpture symposiums to the environment and cultural heritage. The structures of the culture and art activities and the place of sculpture symposiums in this acticities were examined as an aplication the feasibility of five year sculpture symposiums to be organised as an infrastructural project at Akdeniz University was researched.In the first chapter, the types of distrubition of cultur and art activities in the world, in Turkey and Antalya were shown with tables by examining type the historical development, structures, types and reflections of cultureal and arts activities. Also in this chapter the relation of cultur and arts between tourism, sciences of management and sociology.In the second chapter, the consept of sculpture symposiums, its historical devolopment, types of organisation and its places in the world, in Turkey and Antalya were researched and supported by some samples.In the third chapter, investment project and the consept of feasibility study were examined. In the sculpt of feasibility study some analitical consepts were studied such as economic and sectoral, thecnical, fiscal and financial, juridical.İn the fourth chapter, the feasibility of five year international sculpture symposiums to be organised Akdeniz University was assessed. In this respect economic and sectoral analyses of a possible symposium was researched throw a fiscal and financial analyses.While during economic and sectoral analysis the tourism potential of Turkey and Antalya was specifield in order to clarifies the relationship between arts activities and tourism. Furthermore in Turkey having a relationship with sculpture was observed and the number of instractores and students was specified within the numerical data of Fine Arts Faculities the place of Akdeniz University Fine Arts Faculity was also determined.Within the context of fiscal and financial analysis was researched the potential income and outcome of the project and in light of achived datas the project was assessed.In the project evaluation, the payback period, net present value, internal rate of return of the project was calculated, liquidity analises and fund flow tables was made.The feasibility of the project was examined by the derived datas and calculations.The finaly, ?Akdeniz University International Sculpture Symposiums? which subject was the cause of the thesis was introduced by after researches, analises and comparisons.