Heykel parkları
Sculpture parks
- Tez No: 104555
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada; dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan heykel parklarının tanıtımı yapılmış; doğal platform üzerine kurulmuş bu parklann sanatsal boyuttaki yeri ve önemine değinilmiştir. Dünyadaki ve ülkemizdeki açık hava niteliğindeki önemli mekanların tanıtımı yapılmıştır. Heykel parkları kitlelere doğal ve kültürel açıdan güzellikler sunan açık hava galerileridir. Milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bu parklarda dünyaca ünlü heykeltıraşların eserleri sergilenmektedir. Doğanın baz olduğu bu mekanlar peyzaj mimarları ve heykeltıraşların yarattıkları ortak bir eserdir. Bu çalışma ile; dünyanın çeşitli yerlerinden önemli heykel parklarının nasıl kurulduğu, hangi heykeltıraşların bu alanlarda çalıştıkları, ulusal ve uluslararası bazda nasıl bir öneme sahip oldukları anlatılmışta-. Türkiye'de düzenlenmiş açık hava müzesi olarak“ilk adım”niteliğinde olan heykel sempozyumlarından bahsedilmiştir. Bu bağlamda çalışmanın sonucunda, ülkemizde henüz tam anlamıyla ele alınmamış bu kavrama yer verilmesi, açık hava heykel müzelerinin oluşturulması önerilmiştir.ANAHTAR KELİMELER : Sanat, Heykel, Heykeltıraş, Peyzaj Tasarım, Doğa
Özet (Çeviri)
In this thesis; sculpture parks existing around the 'world are introduced; the importance of these parks established on natural platforms is hardly mentioned in the frame of art Important places characterised as open air museums are presented in the world and in our country. Sculpture parks are the open-air museums serving me people natural and cultural beauties. In these parks visited by millions of people, the arts of famous sculptors are exhibited. These places based on nature are the common products of landscape architects and sculptures. By mis study the establishment and design criteria of some important ««Sculpture Parks** throughout the world, the sculptors working in this field and their importance both in national and international scales are emphasized. The Sculpture Symposiums organized in Turkey as a "first step** to be an open air museum is mentioned. As a result of mis study, the formation and the establishment of open-air museums is suggested and the sculpture park concept that is new and not exactly known yet in our country is proposed.KEY WORDS : Art, Sculpture, Sculptor, Landscape Design, Nature